Az egyéni vállalkozók és kisvállalatok aránylag nyitottak arra, hogy fogyatékkal élőket vagy megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztassanak.
Sajnos ez nem mondható el sem a közép méretű cégekről, sem a multinacionális vállalatokról, ismertette felmérésének eredményét Gyülingné Schindler Rózsa, a Székesfehérvári Regionális Képző Központ igazgatója a MindenTanulásban.
Még mindig kevés cég hajlandó őket foglalkoztatni, annak ellenére, hogy jelentős támogatást kapnak utánuk.
Dr. Sóos Adrianna, a műsorban a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal képviseletét ellátó főigazgató-helyettes kifejtette, hogy a legnagyobb hiba ha a fogyatékkal élőket fogyatékosoknak hisszük, hisz hiányosságaik csak bizonyos szakmáknál számítanak hátránynak.Gyülingné még hozzátette, hogy a sérült álláskeresők esetében nem arra kell koncentrálni, hogy milyen munkát nem tud elvégezni az illető, hanem arra, hogy olyan szakma felé irányítsák, amihez affinitása, tehetsége van.
A két szakember szerint a legfontosabb az előítéletek leküzdése, valamint az, hogy a fizikailag illetve szellemileg hátrányos helyzetűeket is teljes munkaerőnek tekintsék a vállalatok.
A foglalkoztatásért felelős államszervek tisztában vannak azzal, hogy a fizikai és kommunikációs akadálymentesítésnek, vagyis a speciális eszközöknek (mint a látássérültek esetében a Braille-klaviatúrának, vagy egy gerincfájdalmakkal élőknek az ennek megfelelően kialakított széknek) ára van, ezért azok a vállalatok, akik fogyatékkal éloket illetve megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatnak támogatásra jogosultak, sőt számtalankiemelt pályázaton is részt vehetnek.
A Székesfehérvári Regionális Képző Központ felmérése szerint 100 fogyatékkal élőből 35-nek sikerül hosszútávon elhelyezkednie, melyben kizárólag egyéni vállalkozók és kisvállalatok közreműködnek, mint munkáltatók. Gyülingné elmondta, hogy felméréseink eredményei elkeserítőek, hisz a foglalkoztatók között nem akadt sem multinacionális-, sem középvállalat.
Elvárható lenne az, hogy ezek a gazdálkodó szervezetek is kivegyék a részüket a fogyatékkal élők foglalkoztatásából, hisz ők azok, akik a szükséges technikai feltételeket könnyedén biztosítani tudnák. A két szakértő egyetértett abban, hogy ezek a cégek távmunkában is képesek lennének foglalkoztatni a problémával élőket, hisz a felmérésben részt vettek közel háromnegyede rendelkezett legalább alapfokú számítógépes ismeretekkel.
A MindenTanulás című ismeretterjesztő sorozat a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet és az Akadémiai Tudás-Média Zrt. közreműködésével jött létre.
A televíziós műsor célja, melyet minden kedden és csütörtökön vetít a Duna Televízió I-es és II-es csatornája, az élethosszig tartó tanulással, felnőttképzéssel, szakképzéssel kapcsolatos területek érdekességeinek és lehetőségeinek bemutatása és népszerűsítése.
A www.mindentanulas.hu weboldalon előadások, kerekasztal-beszélgetések és riportfilmek várják az érdeklődőket,
a www.nive.hu weboldal pedig jó kiindulási pont annak, aki kedvet kapott a szakmai fejlődéshez.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)