A fogszuvasodás a fogzománc sérülése, mely lyukas fogak keletkezéséhez vezet. A jelenség különösen 5 és 17 éves kor között gyakori, azonban ennél korábbi és későbbi megjelenésére egyaránt számíthatunk. Nézzük, mit tehetünk ellene.
A fogszuvasodás keletkezését a szánkban található plakkok okozzák. Ezek nyálból, savból, baktériumokból és ételmaradékokból keletkezett lerakódások. Étkezések, különösen magas cukortartalmú italok és szénhidrátban gazdag táplálékok fogyasztása után a plakkok lerakódnak a fogak felszínén, s rombolni kezdik.
A maró hatás a fog bármely részén lyukak keletkezéséhez vezethet. A jelenség a páciensek észrevétele nélkül zajlik. Amennyiben elmulasztjuk a rendszeres fogorvosi ellenőrzést, a lyukakról csak akkor szerzünk tudomást, amikor már fájdalommal jelzik jelenlétüket. Ez különösen édes ételek fogyasztása után, és hideg, vagy meleg hatására erősödhet fel.
A megelőzés első lépése tehát, hogy csökkentsük a szájban képződő plakkok mennyiségét. Ehhez nélkülözhetetlen a rendszeres, napi kétszeri fogmosás, s egyszeri fogselyem használat. Ajánlott továbbá évente legalább két alkalommal fogorvosi rendelőben, professzinális fogtisztítást végeztetnünk.
Bizonyos betegségek, mint például a diabétesz esetén fokozottan figyelemmel kell kísérnünk fogaink állapotának változását. Évente, kétévente hasznos röntgen felvételt készíttetnünk, s így az esetlegesen felmerülő problémák korai stádiumban kezelhetők.A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
A cukrozott ételek, szénsavas italok, édességek kerülésével nagy mennyiségű plakk kialakulását előzhetjük meg. A főétkezések közti nassok elhagyásával szintén fogaink egészségét védjük. A cukormentes, xylitol tartalmú rágógumi segít a fogzománc épségét károsító savas hatás semlegesítésében. Az étkezések utáni fogmosás szintén jótékony hatású.
Fogaink épségének megőrzéséről nem csak külsőleg, de a bevitt ásványi anyagok által, belsőleg is gondoskodhatunk. A fluor utánpótlásával jelentősen csökkenthető a fogszuvasodás. Az Egyesült Államok országaiban a fluorral kiegészített csapvíz fogyasztásának köszönhetően 29 százalékkal csökkent a gyermekek közt a fogszuvasodás előfordulása. Rendszeres fluoridos kezelés fogorvosi rendelőkben is kérhető, alkalmazása különösen gyermekek számára javasolt.
A gyermekek zápfogainak és előzápfogainak rágófelületeinek védelmére alkalmazható egy speciális réteg, mellyel a fogakat bevonva extra védelem keletkezik a fogszuvasodással szemben. Az eljárás a zápfogak előretörésének idején, 5 és 7 éves, majd 10 és 14 éves kor közt történhet. A műveletet főként gyermekeknél alkalmazzák, azonban bizonyos esetekben felnőtteknél is hasznos lehet.
www.orvostkeresek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)