Vöröshagyma
A vöröshagyma már 6000 éve olyan hírnevet szerzett magának, miszerint meggyógyít vagy megelőz szinte minden betegséget. Az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak is nagyra értékelték, úgy gondolták, hogy erősíti a testet.
A vöröshagyma gyógyhatása
- köhögéscsillapító (a vöröshagyma héjából főzött teát makacs légúti bántalmakra, erősebbre főzött változatát (kevesebb vízzel) orrcseppként használták)
- vizelethajtó
- emésztést elősegítő
- vérnyomáscsökkentő
- hányinger és csuklás elleni szer
- növeli a jó típusú HDL-koleszterin szintjét.
- egyik hatóanyaga serkenti az inzulin kiáramlását a hasnyálmirigyből
- antibakteriális hatású
A vöröshagyma egyike azoknak a gyógyhatású növényeknek, amelynek a kutatók sok figyelmet szentelnek. Így például több kísérletben bizonyították, hogy a koleszterinszint növekedése ellen vöröshagymával is védekezhetünk, és a csontritkulás megelőzésében is fontos szerepe van.
Paradicsom
A paradicsom az egyik legközkedveltebb zöldségfélénk, melynek a kulináris élvezetek mellett, természetes gyógyhatása is van, amely nélkülözhetetlen a szervezet számára. A paradicsom fogyasztása elősegíti a szervezet fejlődését. Tartalmának köszönhetően még a rák megelőzésében is óriási szerepe van. A fogyasztása mindenkinek ajánlott.
Gyógyhatása
- Különösen ajánlható ízületi gyulladás, reuma esetén
- Segít legyőzni a köszvényt
- Vese- és epekő oldására szintén hasznosnak tartják
- Javítja az emésztést
- Vékonybélhurut esetén is segít
- Hányinger elleni anyagokat is tartalmaz
- A gyomorsavtúltengés hatásos ellenszere
- Tisztítja, lágyítja a bőrt
- Arcpakoláshoz, maszkhoz használva helyreállítja a bőr pH-értékét
- Külsőleg-belsőleg alkalmazva egyaránt jótékonyan hat a zsíros, pattanásos bőrre
- A paradicsomlében sok az A vitamin, ezért serkentőleg hat az immunrendszer működésére
- Méregteleníti a szervezetet, kálium tartalmának köszönhetően tisztítja a vért,.
- Kitisztítja a sebeket: a paradicsom nemcsak belsőleg, de külsőleg is hat a test tisztítására. Ha nehezen gyógyuló sebre paradicsompakolást teszünk, hasonlóan a krumplipép-pakoláshoz, megtisztítja a sebet, és hozzásegít a gyors gyógyuláshoz
Csökkenti a rák-kockázatot, a paradicsomban található bioflavon a lycopene, ami kimondottan rákellenes anyag a szervezetünkben. Minél több ilyen anyag van bennünk, annál kisebb a kockázat a rákos megbetegedésre. Ez a karotinfajta ugyanis sokkal ellenállóbb a szabad radikálisok ellen, mint a sárgarépa karotinja. Ez különösen a prosztatarák ellen hatékony.
Fokhagyma
A fokhagyma/ Allium kativum/ egészségmegőrző szerepéről már 3500 éve vannak feljegyzések. Kr.e.1500-ban írt papiruszra az egyiptomi tudósok, az illatos gumó 22-féle orvosi alkalmazását jegyezték fel. Herodotosz, a neves görög történetíró is megemlíti, hogy a Kheopsz-piramist építő munkások azért bírták az embertelenül nagy igénybevételt, mert táplálékuk egyik legfontosabb összetevője a fokhagyma volt. A foghagyma jelentősége különösen megnőtt az után, hogy 1858-ban Louis Pasteur felfedezte a fokhagyma baktériumölő képességét. 1983-ban Sidney Belman amerikai biokémikus laboratóriumi kísérletei során rájött, hogy az egerek bőrének fokhagymaolajos ecsetelésével meggátolható a daganatok kifejlődése.
Gyógyhatása
- Rákos betegségek kialakulásának megelőzése
- baktérium ölő
- jódot, cinket, ként, foszfort, Bl- és B2-vitamint tartalmaz
- étvágyjavító
- emésztést serkentő,
- érelmeszesedés ellen,
- vérnyomáscsökkentő
A foghagyma szinte minden kiskertben megterem, és a legtöbb feleképpen felhasználható fűszernövény.
Forrás:
www.mimi.hu