Ez a fajta csupán hírhozónak jó, aránylag apró, és nincs meg a megfelelő cukortartalma. Ezután sorakoznak a későbbi fajták. A fajnemesítők ily módon hosszabbítják meg a cseresznye idényt. A cseresznye ugyanis romlékony, rövid életű. Több fajtája ismeretes, fehér, rózsaszín, piros, stb. Nálunk az egyik legnemesebb és legismertebb a badacsonyi cseresznye, nagy, ropogós, kevésbé érzékeny.
Tápértéke:
Tartalmaz káliumot, kalciumot, nátriumot, foszfort, stb. Van benne továbbá A, B, és C vitamin. A cseresznye életét befőtt készítéssel hosszabbíthatjuk még meg, de ez az eredetinek érték szempontjából csupán az árnyéka, annyi, hogy a téli táplálkozásunkba vihetünk egy kis változatosságot. Ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb cukrot használjunk.
Gyógyító hatása:
A cseresznye tartalmánál fogva kitűnő vértisztító. Ez különösen a téli egyhangú étkezésben juthat kifejezésre, ha néha hozzájutunk a befőtthöz, vagy mélyhűtött gyümölcshöz, amikor a test le van robbanva. A tavaszi gyümölcsidény aztán gyorsan ellenállóvá teszi a szervezetet.
Köszvény:
A téli húsos táplálkozás következtében hamarosan megtelik a szervezet húgykősavval, aminek lerakodása a csuklókban vagy az ujjakban erős fájdalmat okoz az idősebbek körében. A cseresznye segít megtisztítani a vért, aminek következtében enyhül, vagy elmúlik a fájdalom.
Reuma:
A reumatikus megbetegedés szintén a végtagok csatlakozásainak kikopásával, kihasználtságával van összefüggésben. A csuklók, forgók érzékenyebbek a támadásokra. A beteg részek belázasodnak, a mozgásra fájdalom jelentkezhet. Ha megváltoztatjuk táplálkozási szokásainkat, megtisztítjuk a vért, enyhíthetünk a fájdalmunkon.
Pattanások ellen:
A pattanások is a vér tisztaságával vannak összefüggésben. Valaminek a következtében gyulladás keletkezett a testben, vagy a bejutott mérgeket nem tudja többé kezelni a máj, amiről így szerzünk tudomást. A cseresznye-lé segít megtisztítania vért.
Bőrápoló:
Az elégtelen táplálkozás következménye a beteges kinézésű bőr, ami előbb- utóbb kiütésessé válik. Az rossz táplálkozás az is, ha elfogyasztjuk ugyan az ételt, de az hiányosan jut el a rendeltetési helyére, mert a gyomor nem képes megemészteni, így a kártékony bacilusok prédájává válik. Amint megkezdődik a vér tisztítása, a bőrünk állapota is rendbe jön. A cseresznye hatása a vértisztításban jut kifejezésre, az pedig a bőrt tisztítja meg.
Hormon elégtelenség:
Hormonelégtelenséget a hormonterápiával gyógyítanak. Ez az a betegség, amikor a szervezet kevesebb hormont termel, mint kellene, így számos betegség alakulhat ki. A szintetikus hormonok veszélyesek lehetnek, sok nőnél ellenhatásként még rosszabb lesz a helyzet. Ezért helyesebb, ha a természetes hormonokhoz folyamodnak, amit a növények termelnek, így a cseresznye is. Ezek a hormonok segítenek helyreállítani a szervezet megbomlott egyensúlyát.
Elkészítési mód:
Természetesen a legegészségesebb ha nyersen fogyasztjuk a cseresznyét, annak rendje és módja szerint elszemezgetve. Ha azonban mégis lét akarunk belőle készíteni, a következő módon járjunk el, hogy a leggyorsabban jussunk az italunkhoz. Tegyük szűrőtálra a cseresznyét, mártsuk két-három percre a forró vízbe. Borítsuk egy lapostányérra, és nyomkodjuk egy kissé meg a krumplinyomóval. Válogassuk ki a magokat, a többit öntsük a lemezvágó-gépbe. Ha kúraszerűen fogyasztjuk, naponta fél pohárral elég.