Fontos tehát, hogy beszéljünk, énekeljünk kisbabánkhoz már születését követően, ahogy lehet. /ezt minden édesanya ösztönösen meg is teszi!/. Sajnos a jószándék nem mindig elegendő. Veleszületett halláscsökkenés Magyarországon az újszülöttek 1-3 ezrelékében előfordul.
Újszülött-és csecsemőkorban a halláscsökkenést nem könnyű észrevenni. Általános tapasztalat, hogy szűrés nélkül a súlyos, veleszületett halláscsökkenés csak 2-3 éves korban kerül felismerésre! Ez azért nagyon nagy baj, mert a beszédfejlődés, szókincs, későbbi tanulás, nyelvhelyesség szempontjából döntő fontosságú az első 3 életév. Szerencsére az időben felismert halláscsökkenések rehabilitációs lehetőségei nagyon jók, fontos is tehát mielőbb elkezdeni!
A halláscsökkenések döntő többsége genetikai eredetű, de ép hallású szülőknek is lehet nagyothalló gyermeke, így a szűrés fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Szerencsére ma Magyarországon az újszülöttkori hallásszűrés kötelező. Sajnos nem minden újszülöttosztályon áll rendelkezésre a megfelelő objektív vizsgálóeszköz, egyre gyarapszik az otthonszülések száma, és más okok is előfordulhatnak, amiért nem kerül szűrésre az újszülött.
A védőnők feladata, hogy a baba 1 hónapos koráig az első szűrővizsgálat mindenképpen megtörténjen. Különösen fontos a veszélyeztetett csoportba tartozó babák vizsgálata, ide tartozanak azok a kicsik, akik édesanyja a terhesség során fertőzésen esett át /különös tekintettel a CMV, rubeola és egyéb vírusokra, toxoplasmára, stb/, a koraszülöttekre ill aki intenzív kezelésre szorultak születésük után, fejlődési rendellenességgel világra jött babák, ill. a születés körüli nehézségek, rossz Apgar, kicsi súly, stb. Természetesen a családban előforduló halláscsökkenés is rizikófaktor!
A korszerű és megbízható módszer egy pár másodperces objektív vizsgálat, aminek hosszú és nehezen megjegyezhető neve van: otoakusztikus emissziós vizsgálatnak hívják... Amennyiben ismételten nem jó eredményt kapunk ezzel a vizsgálattal, úgy mindenképpen a baba további vizsgálatára van szükség audiologiai állomásokon, fül-orr-gégészeti háttérrel egybekötve.
Nézzük meg tehát a kórházból kapott zárójelentésünket, szerepel-e rajta a hallásszűrés, ill. kérdezzünk rá mindenképpen. /OAE rövidítés is használatos!/. Ha nem megnyugtató a válasz, kérjünk tanácsot védőnőnktől vagy keressük fel a gyermekaudiológiai állomások valamelyikét. Az időben észlelt eltérések jól kezelhetők, és a késlekedés egész életre kihathat!
Dr. Csányi Márta fül-orr-gégész
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)