Tengeralattjárótól a koszorúserekig
A hanghullámoknak csak egy része hallható az emberi fül számára, az ezen skála felett lévő hangok tartományát nevezzük ultrahangnak. A hanghullámok a közvetítő közegben terjednek, a közeg határától pedig részben visszaverődnek. Ilyen közeg lehet az emberi test is, amelyben az ultrahang terjedési sebességét a szövetek vastagsága, összenyomhatósága, víztartalma és hőmérséklete határozza meg. Ez a megfigyelés adta az ultrahang diagnosztika alapját is.
Terápiás célokra az 1940-es években kezdték alkalmazni ezt az eljárást, a háborúból megmaradt radarok felhasználásával. A 2. világháborúban ugyanis az ultrahangot ellenséges tengeralattjárók azonosítására használták, majd felfigyeltek rá, hogy párhuzamot lehet vonni a tengeralattjáró és a magzatvízben úszkáló magzat közt. Mivel addig a káros röntgensugarakat használták a méhen belüli monitorozásra, ez a felfedezés döntő jelentőségűnek bizonyult. A fejlődés pedig megállíthatatlan: ma már olyan vizsgálófejek is léteznek, amelyekkel a szív koszorúsereinek belsejét lehet vizsgálni.
Ultrahanggal a folyamatok is megfigyelhetők
Az ultrahang specialisták szerint nem az az igazi gond, ha valakinél kialakul egy daganat, hanem ha későn veszik észre. A daganat keletkezésének folyamatában ugyanis az első lépés csupán egyetlen sejt „megbolondulása”. Mindaddig viszont, amíg ez az elváltozás 1 centis lesz, minimum 5 év telik el a rosszindulatúságtól függően. Ha kevésbé rosszindulatú elváltozásról van szó, ez az időtartam hosszabb is lehet. Vagyis egy 3-4 milliméteres, még nem tapintható daganatot egy ultrahang vizsgálattal, 2-3 évvel korábban észre lehet venni, mint egy már tapintható, 1 centis elváltozást. Ez pedig természetesen jelentősen befolyásolja a kezelést és ezzel összefüggésben az életminőséget.
Az ultrahang fiatalít is
Néhány éve már a kozmetikai eljárások is felhasználják az ultrahang hatásait, azonban a legújabb fejlesztések miatt ma már olyan eredmények is elérhetők, amelyek vetekednek a műtéti beavatkozásokkal.
- Összehasonlító vizsgálatokból az is kiderül, hogy a speciális ultrahangos kezelés még a korszerű lézeres és rádiófrekvenciás eljárásoknál is mélyebben és célzottabban fejti ki a hatását – ismerteti dr. Demjén Renáta, az Oxygen Medical Ultherapy szakértője. - A lézeres kezelés során ugyanis irányítottan lehet a bőrbe juttatni az energiát, de „csak” 1,5 mm-nél mélyre. Ráadásul, mivel a lézer optikai energia, napsütéses időszakban és sötét bőr esetén nem lehet alkalmazni. A rádiófrekvenciával végzett beavatkozások hatása pedig rövidebb távú, mivel az energiát nem lehet fókuszáltan a bőrbe juttatni, valamint 3 mm-nél mélyebbre nem hatol a bőrben. A kezelések során maximum 45-50 °C-ra lehet felmelegíteni a bőrt, ami nem elég a tartós és elegendő mennyiségű kollagén képződéshez.
Az Ultherapy jelenleg az egyetlen olyan eljárás, ami a bőr megereszkedésére nyújt hatékony és biztonságos megoldást. A mikro-fókuszált ultrahang precízen, a megfelelő mélységben, tűhegynyi pontossággal célozza meg azt a pontot, ahol a kollagén rekonstrukciót be kell indítani. A szövetet az optimális hőmérsékletre, 67 °C-ra melegíti fel, ahol beindul a kollagén képződés.
A speciális ultrahangos kezelést követően azonnal érzékelhető a bőr tömörsége, "emelkedése", a végleges eredmény azonban a kollagén rekonstrukció miatt 3-6 hónap alatt alakul ki. Az egyetlen kezelés alatt elérhető hatás miatt az eljárás megkapta a legszigorúbb hatóság, az amerikai Food and Drug Administration minősítő tanúsítványát, ami pontos mérésekkel igazolja a hatékonyságot és a biztonságosságot.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: falco/pixabay.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)