A méhek, darazsak és hangyák csípése többnyire átmeneti fájdalommal, helyi vörösséggel, s a fullánk körül duzzanat megjelenésével jár. Az arra allergiás egyéneknél azonban megfelelő ellátás hiányában akár az életet is veszélyeztető anafilaxiás sokk is kialakulhat. Sokan csak egy csípés után szereznek tudomást allergiájukról.
Bizonyos egyéneknél allergiás reakció alakulhat ki a fullánk által bejutott nyál, vagy méreganyag hatására. Ennek kezelésére megoldást nyújthat az immunterápia, melynek segítségével az életveszélyes reakció kockázata igen nagy mértékben csökkenthető. A veszélyhelyzetek elkerülése végett tanácsos epinephrin injekciót hordanunk magunkkal, mellyel a súlyos reakciók a szakszerű segítség eléréséig csökkenthetők.
Az anafilaxiás sokk a test nagy területein okoz viszketést, kiütéséket, csalánkiütéseket, a csípés helyétől függetlenül. Jelentkezhet még duzzanat a torokban, nyelven, légzési nehézség, zavartság, hányinger, hasmenés.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Az American Academy of Allergy, Asthma & Immunology (AAAAI) szervezet a csípések elkerülésére a következőket ajánlja: Kerüljük el a rovarok territóriumát, kaptárát, mivel ezek védelmének érdekében ők is agresszívebben viselkednek, nő a csípések kockázata. Amennyiben mégis közel kerül hozzánk a rovar, maradjunk nyugodtak, s lassan távolodjunk, kerülve a hirtelen mozdulatokat.
Az illatosító szerek és az élénk színű ruhák vonzanak bizonyos rovarokat. Édes ételek, italok fogyasztása, vagy készítése közben szintén számíthatunk megjelenésükre. A bő szabású ruhadarabok is veszélyesek lehetnek, hiszen előfordulhat, hogy a rovar csapbába kerül öltözékünk és testünk közt.
www.orvostkeresek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)