A gyógyszerekhez mellékelt betegtájékoztatón rendszerint megtalálható a készítmény szedésének hatására jelentkező esetleges mellékhatások listája. Mindannyian tapasztaltuk már ilyen esetekben például a gyomorégés, fejfájás, szédülés kellemetlen érzését. Vannak azonban ennél jóval súlyosabb esetek is, amikor a beteg az adott készítményre allergiás.
A gyógyszer allergia épp olyan allergiás reakció, s ugyan azon immunsejtek és kémiai anyagok közreműködésével jön létre, mint a szénanátha, mogyoróallergia, vagy az allergiás kontakt dermatitisz.
Az allergiás reakció rendszerint nem a gyógyszer első bevételénél jelentkezik. Az érzékenység fokozatosan alakul ki, s miután az immunrendszer felismeri a gyógyszer hatóanyagait, a sokadik alkalmazása során megkezdődik az olyan gyulladást okozó anyagok kibocsátása, mint amilyen például a hisztamin, s allergiás tünetek jelentkeznek.
Amennyiben egy gyógyszerre már jelentkezett allergiás reakció, úgy előfordulhat, hogy más, hatóanyagaiban hasonló szerre is tapasztalunk hasonló tüneteket. Mindenképpen fontos azonban, hogy a jeleket pontosan elkülönítsük a gyógyszer mellékhatásaitól.
A gyógyszerallergia enyhébb tünetei közé tartoznak a kiütések, viszketés, csalánkiütés. Ezzel szemben a mellékhatások többnyire hányinger, hányás, hasmenés, fejfájás, izomfájdalmak, fáradtság formájában jelentkeznek.
A súlyosabb, gyógyszerallergiára utaló tünetek a légzési nehézség, az arc duzzanata, hirtelen vérnyomásesés és szabálytalan szívverés. A mellékhatások súlyosabb formái pedig máj és vesekárosodással járhatnak, okozhatnak vérzést, eszméletvesztést.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Valóban ajánlott tehát minden olyan készítmény szedése előtt szakember tanácsát kérnünk, melyet korábban nem használtunk. Ez különösen fontos olyan esetekben, ha tapasztaltunk már gyógyszerekre adott allergiás reakciót. Fennálló gyógyszerallergiás betegségünkről ne mulasszuk el tájékoztatni a bennünket kezelő orvosokat sem.
Amennyiben gyógyszer allergiára gyanakszunk, érdemes bőrpróbát végeztetnünk, s így elkerülhetők a súlyos reakciók. A kiütések, a viszketés csillapítására használjunk antihisztamin tartalmú készítmányeket. A tünetekről minden esetben tájékoztassuk kezelőorvosunkat.
www.orvostkeresek.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)