A túlzott mértékű és rendszeres stressz nem csak mindennapjainkat mérgezi meg, de egészségünket is károsítja. Kikerülni nem mindig lehet, de a stresszt igenis kezelni kell.
A szakorvosi rendeléseken számos páciens fordul meg látszólag megmagyarázhatatlan eredetű fájdalmakról panaszkodva. A stressz számos tünetet produkálhat. Ezek lehetnek fejfájás, gyomorfájdalmak, étvágyunk megváltozása, hasmenés, fokozott gázképződés.
Mellkasi szorító érzés, légszomj, feszült izmok, idegesség, fáradtság, szomorúság. A levertség mellett egyéntől függően fokozott ingerlékenység és érzékenység is jelentkezhet. Állapotunk hatására rendszerint munkahelyi és rokoni kapcsolataink romlása is megfigyelhető. Álmatlanság épp úgy jelentkezhet, mint alvási problémák.
Tapasztalhatjuk az érdeklődés, a motiváció csökkenését, vagy teljes elvesztését is. Szokatlan kiütések, szétszórtság, fülcsengés, nők esetében menstruációs zavarok szintén a túlzott mértékű stressz következményeként fordulhatnak elő.
Természetesen a sok káros hatás ellen több megoldás is létezik, mindenki kiválaszthatja a számára leginkább megfelelőt. A zenehallgatás eredményességét a St. Agnes HealthCare kardiológusai is igazolták. Vizsgálatukban 30 percnyi klasszikus zene 10mg Valium hatásával egyezett meg.
Számtalan technika létezik, melyek a helyes légzés és az izmok ellazításának képességével ruháznak fel bennünket. A relaxációs módszerek mellett a másik igen hatékony módszer a nevetés. Többek közt a Loma Linda University vizsgálata is igazolja a nevetés stresszcsökkentő hatását. A vidám percekkel, órákkal immunrendszerünk is erősödik, a szívinfarktus kockázata és a fájdalmak egyaránt csökkenthetők.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
A University of California orvosainak vizsgálata szerint az emberek 40 százaléka rendelkezik „mosoly izmokkal”. Amennyiben a szerencsések közé tartozunk, úgy mosolygás hatására agyunkhoz érkezik az üzenet, hogy boldogok vagyunk, s így hangulatunk is javul.
Nők körében inkább kedvelt módszer a problémák kibeszélése. Stresszhelyzetben használhatjuk mindezt tudatosan is, mégpedig úgy, hogy egy közeli ismerősünket keressünk fel, vagy hívunk fel telefonon. Az ő feladata ez esetben nem más, mint bennünket végighallgatni – ne nyújtsuk mondandónkat a kelleténél hosszabbra. Sokszor a stressz szavakba öntése és elmondása által is jelentős megkönnyebbülést érezhetünk.
Érzékszerveinket is használhatjuk a stressz elűzésére. A zenehallgatás mellett jótékonyan befolyásolják hangulatunkat az illóolajok, aromaterápiás szerek is.
A hír alapjául a „Stress First Aid” cikk szolgált.
www.orvostkeresek.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)