Az asztmás betegséggel küzdők számára biztosan ismerősen hangzik az un. triggerek fogalma. Ezek a környezetünkben található olyan tényezőket jelentik, melyek asztmás rohamot képesek előidézni.
A poratkáktól a háziállatok szőrén át a penészgombákig képesek vagyunk ellenük felvértezni magunkat, s így a rohamok kivédhetők, csökkenthetők. Mit tegyünk azonban, ha a veszély a belélegzett levegőn át leselkedik ránk?
Kevesen érezhetjük magunkat oly szerencsésnek, hogy valódi friss, tiszta levegőjű helyen élhetünk, s nem kell nap, min nap a zsúfolt városon átutaznunk. Egy-egy ilyen alkalommal számos szennyeződéssel kell megküzdenie szervezetünknek. Ezek egyike az ózon.
Az ózon egyaránt megtalálható a levegő alsóbb és felső rétegeiben is. Az atmoszféra felső részén meghúzódó természetes ózonréteg véd bennünket a nap káros UV sugaraitól. Az alsó rétegek ózontartalma azonban kimondottan veszélyes. Ez a napsugárzás és a kipufogógázok és egyéb légköri szennyeződések keveréke, ezért napos, meleg időben különösen magas az értéke.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Míg az ózon mértéke a 2000-es év óta valamelyest csökken, addig az American Lung Association szervezet 2004-es jelentése az apró részecskékre hívja fel a figyelmet, melyek száma folyamatosan nő. Ide soroljuk a por, füst, kosz, aeroszol szennyeződéseket. Veszélyük abban rejlik, hogy apró méretüknél fogva minden lélegzetvétel során a tüdő mély rétegeibe is képesek bejutni.
A fentieken kívül a szén-monoxid, kén-dioxid és nitrogén-dioxid képes tovább rontani tüdőnk működését. A szennyeződések azonban nem csak az asztmás betegek életét keserítik meg. A magas légszennyezettség egészséges egyéneknél is fokozza a légúti megbetegedések gyakoriságát.
A légszennyezettség különösen a gyermekekre nézve jelent veszélyt, hiszen ők több időt töltenek a szabad levegőn, gyorsabban lélegeznek, magasabb légzésszámmal és tüdejük még fejlődésben van.
Asztmás betegek esetében a szennyeződések károsítják a tüdő működését, fokozzák a légutak gyulladásos állapotot, rohamokat idéznek elő, növelik azok gyakoriságát, általánosságban rontják a beteg állapotát.
A veszélyek kiszűrése érdekében magas légszennyezettségi értékeket mutató napokon minimalizáljuk a szabadban töltött idő mennyiségét. Az ablakokat tartsuk zárva, használjunk légkondicionálót, légtisztító berendezést, amennyiben lehetséges. Szabadban tartózkodás esetén fokozottan ügyeljünk rá, hogy a rohamok esetén szükséges gyógyszerek nálunk legyenek. Ezen kívül törekedjünk magunk is a levegő tisztaságának megóvására.
www.orvostkeresek.hu
Veszélyek a levegőben 2.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)