- interjú Baktay Miklóssal és Baktay Zelkával, a horkolásterápia kidolgozóival -
- Hogyan kerültek kapcsolatba a horkolás problémájával?
Baktay Miklós:
- Alapjában párkapcsolati problémákkal és túlsúlyos emberekkel foglalkozunk (http://www.pszichologusok.hu ). Az nyilvánvaló, hogy a kövérség párkapcsolati problémákkal jár, de hamarosan felismertük, hogy a kövérség az esetek nagy részében horkolással is jár. Jöttek viszont hozzánk olyanok párok is, akiknél a horkolás rontotta a kapcsolatot, de csak túlzással állíthattuk, hogy kórosan elhízottak lettek volna.
Baktay Zelka:
- Először azt hittük, csak az elviselésben tudunk segíteni, a csendestársnak tudunk olyan tanácsokat adni, amik legalább neki biztosítanak viszonylag nyugodt éjszakákat. Van például egy olyan gyakorlatunk, amivel alvásra programozzuk. Ez nagyon eredményes, ha kimondjuk a kulcsszavakat, amikhez az elalvást kötjük, bizony itt nálunk is elnyomja a buzgóság az amúgy rossz alvó társat. Úgy gondoltuk, így addig is béke van, amíg a horkolós kivárja azt a fél évet, amíg sorra kerül az alváslaborban.
- Változott ez az elképzelés a munka során?
Baktay Miklós:
- Igen. Kiderült, hogy a horkolás egy olyan szenvedésút, aminek stációi törvényszerűen követik egymást. Ezért aztán munkára fogtuk a csendestársat, ha már úgysem tud aludni készítsen alvásnaplót arról, mikor, milyen testhelyzetben horkol a legkevésbé a társa. Így szépen fontossági sorrendet tudunk állítani. A fő ok kiszűrése általában felére csökkenti a horkolást, a következő ok leküzdése negyedére és így tovább. Általában három fontos ok van, azért a kezelés négy ülésből áll.
Baktay Zelka:
- Ha például nagy szerencséje van a horkolónak, akkor elég más testhelyzetben aludnia, máris elviselhetőbb. Hozza a hírt a csendestárs: ha hanyatt vágja magát, még le sem ér a feje a párnára, máris harsogni kezd. Kicsit megbökdösöm, oldalra fordul és akkor csak szuszog. Ilyenkor mi elkezdjük arra programozni a horkolót, hogy oldalt fekve kényelmes az alvás. A félmondat pedig, hogy "még le sem ér a feje a párnára" arról tanúskodik, hogy kimerülten megy aludni szerencsétlen. Megtanítjuk pihenni, hogy csak álmosan, de ne kimerülten térjen aludni.
- A TB támogatja a horkolásterápiát?
Baktay Zelka:
- A TB csak a súlyos eseteket engedi kezelni. Pillanatnyilag úgy működik a rendszer, mintha a szívbetegeket mindaddig hazaküldözgetnék, amíg megérnek az átültetésre. A horkolók közül azokat kezelik igazából, akik megértek az alvómaszkra. Más kérdés, hogy megélik-e...
Baktay Miklós:
- Szerencsére ők kevesen vannak, talán néhány százezren. Milliók járják viszont a szenvedésút olyan stációit, amelyeknél még tudunk segíteni. Ha idejében közbe tudunk avatkozni, akkor meg tudjuk szüntetni a horkolás olyan törvényszerű következményeit, mint amilyen az oxigénhiány okozta agyi leépülés, a szívelégtelenség vagy a cukorbetegség.
- Sokan az orrsövényferdüléssel, vagy a náthával hozzák összefüggésbe a horkolást...
Baktay Miklós:
- A horkolás azt jelenti, hogy rezegni kezd a garat fala. Ha elgyengül, vagy túlságosan berezeg a garat és összetapad, akkor nem jut levegő a tüdőbe. Ez az apnoé: ekkor a légzéskimaradás hirtelen csendje veri fel a hálótársat, aki addig a zaj miatt háborgott. Az apnoé oxigénhiányos állapot, mintha víz alá nyomnának. Árt az agynak, vész-működésre készteti a szívet, felviszi a vérnyomást, megemeli a vércukor szintet, mikroébredést okoz.
- Hogyan kezdődik?
Baktay Miklós:
- Ha háton alszunk, és nagyon kimerültek vagy enyhén ittasak vagyunk. Később már ezen tényező egyike önmagában is elég, hogy előidézze a légúti szűkületet. A következő stáció, amikor már minden testhelyzetben horkolunk.
Baktay Zelka:
- Ahhoz, hogy valaki megállapítsa a helyzet súlyosságát, javasoljuk, osztályozza hálótársát az alábbi tizenkettes skálán.
1. Esti alkoholfogyasztás után, vagy nagyon fáradt, kimerült állapotban, és háton fekve jelentkezik az első horkolás. A hálótárs méltatlankodik.
2. A horkolót noszogatni kezdi csendes társa, hogy forduljon el, ugyanis háton már állandóan fújja a kását.
3. Hiába fordul oldalra, hasra, tovább horkol. A társ kezd belefáradni.
4. Esti alkoholfogyasztás után, vagy nagyon fáradt, kimerült állapotban, háton fekve jelentkezik az első légzéskihagyás (apnoe). A hálótárs felriad a hirtelen csendre.
5. Hiába fordul a horkoló oldalra vagy hasra, egyre gyakoribb az apnoe. A társ kezd komolyan aggódni. Most már annak örül, ha jó hangos, de egyenletes horkolást hall.
6. Már nem csak a csendes társ, hanem a horkoló is kialvatlannak érzi magát reggelente.
7. Egyre nyugtalanabbak az éjszakák: a hálótárs most már nem csupán a horkolásra és a még rosszabb hirtelen csendekre riad fel, hanem arra is, hogy a horkoló egyre gyakrabban jár vizelni.
8. A horkoló szája reggelre kiszárad. Ha a társ unszolására végre mérni kezdik a vérnyomását, észreveszik, hogy reggel magasabb, mint este.
9. Állandósul a magas vérnyomás. Már a társaságnak is feltűnik, hogy a horkoló egyre gyakrabban bóbiskol el vidám beszélgetés közben is.
10. Éjjeli szívritmus zavarok lépnek fel. Mindketten pánikba esnek.
11. Egy hajnali órán bekövetkezik a gutaütés (stroke), esetleg a nappali aluszékonyság vezet balesethez.
12. A társ igyekszik megoldani új élethelyzetét.
Teendők:
1-5 tájékozódjon! Ajánlott irodalom: dr Baktay - dr Szakács: A horkolás
4-8 Forduljon a Magyar Horkolásterápiás Társasághoz! Tel: 219 3498
7-10 Keressen fel egy alváslabort!
A horkolást okozó rendellenességeket meg lehet szüntetni!
A horkolás okozta betegségeket meg lehet előzni!
Horkolásterápia |
A horkolás okozta betegségeket meg lehet előzni!
- interjú Baktay Miklóssal és Baktay Zelkával, a horkolásterápia kidolgozóival -
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
A plusz kilók növelik a rák kockázatát
Hogyan segíti a gyógytornász munkáját a BEMER terápia?
Monan
#1
2010. január 12. 07:51:58 | kedd |
Nos nem semmi, mindenre gondoltam én is csak erre nem - a tüneteket másként fogtam fel és ezek szerint rosszul is kezeltem.
Van min változtatnom.
|
|
|
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)