A várandósság időszakában sokszor elképzeljük, milyen is lesz majd születendő gyermekünk. Kitől örökli vajon a szeme, haja színét, s a természetét? Sajnos azonban génjeink nem csak pozitív, de a számunkra sem tetszetős vonásainkat, szokásainkat is képesek továbbítani utódunk felé, s ez alól nem jelent kivételt a dohányzás sem.
Japán kutatóorvosok csoportja felfedezett egy gént, mely szoros kapcsolatban áll a nikotinfüggőség megjelenésével.
A vizsgálatban 300 dohányzó személy vett részt. Az eredmények alapján elmondható, hogy a nikotinfüggőség megjelenéséért felelős génnel rendelkező dohányosok 70 százaléka a kifejezetten erős dohányosok csoportjába tartozott.
A kutatók besorolása alapján az erős dohányosok csoportját azon személyek alkotják, akik reggel elsőként egy szál cigaretta után nyúlnak, s csak azután kezdenek bármely más tevékenységhez.
A CYP2A6 gén felelős azon enzim előállításáért, mely a nikotin lebontását végzi a szervezetben. Az erős dohányosok esetében a gén fokozott aktivitása áll fenn.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
A kevésbé aktív CYP2A6 génnel rendelkező résztvevők közt az erős dohányosok aránya mindössze 40 százalék volt.
A CYP2A6 felfedezése nagy segítséget nyújthat a dohányzásról leszokni vágyók számára. Amennyiben ugyanis szervezetükben kimutatható a gén túlműködése, ez a tény az egész programra hatással lesz, meghatározhatja például a szükséges nikotintapasz mennyiséget.
A hír alapjául a "Japan scientists find gene linked to heavy smoking" cikk szolgált.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)