A COPD betegség olyan összetett tünetegyüttes, melyben az idült hörghurut és a tüdőtágulás egy időben támadja meg a légzőrendszert. A COPD-t világszerte a vezető halálozási okok közt tartják számon.
A betegség jellegzetes tünetei a különösen a reggeli órákban fellépő rohamszerű köhögés, fáradtság, a fizikai megterhelés hatására jelentkező légszomj és fulladás. A későbbiekben a nehéz légzés már nyugalmi állapotban is jelentkezik, s a szervezet oxigén ellátása akadályozottá válik.
A környezeti szennyeződéseken túl a betegség kialakulásához elsőként a tartós dohányzás vezet. A Thorax folyóiratban közölt 25 éven át zajlott kutatásban a vizsgált 8.000 személy esetében a COPD megjelenések valószínűsége a dohányzók körében 25 százalékos volt.
A vizsgálatban egyaránt részt vettek dohányzó és nem dohányzó személyek. A pácienseken rendszeresen elvégzett tüdő funkciót mérő vizsgálatok alapján elmondható, hogy a dohányzó egyének körében a COPD megjelenésének valószínűsége a hatszorosa a nemdohányzókhoz képest.
A 25 éves tanulmány ideje alatt 2900 páciens húnyt el, közülük 109-en COPD következtében.
A betegség különösen a 40 év feletti, hosszú ideje, napi egy doboz, vagy annál nagyobb mennyiségű cigarettát fogyasztó dohányosok körében jelentkezik. Gyakori szövődményei a tüdőgyulladás, szívbetegségek és a stroke. A COPD nem gyógyítható, csupán a folyamat lassítható le, illetve a tünetek enyhíthetőek gyógyszerek által.
A WHO becslései alapján 2020-ra a COPD világszerte a harmadik leggyakoribb halált okozó betegség lesz.
A vizsgálat tanulsága, hogy a dohányzással töltött évek hosszával egyenes arányban nő a COPD megjelenésének valószínűsége. A dohánytermékekre fordított kiadásainkat költsük inkább a leszokást elősegítő módszerek finanszírozására, ez az egyik legjobb befektetés, melynek közérzetünk és egészségünk élvezheti hasznát.
A hír alapjául a "One in four smokers will get lung disease" cikk szolgált.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)