Az egyik legismertebb probléma a candidiázis, melyet szintén a gyógyszerek, a megváltozott életvitel okozhat.. Gyógyításában akad egy nélkülözhetetlen kellék, a probiotikum, mely többek között a bélflóra egészségének helyreállításáért felelős.
A bélflóra jótékony mikroorganizmusokból, alkotó probiotikumokból áll, melyek megakadályozzák a kórokozók megtelepedését. Legismertebb közöttük a Lactobacillus, mely a női szervezetben különösen fontos szerepet játszik, illetve a Bifidobacterium, de ezek mellett még közel 400 baktériumtörzs él szimbiózisban az emberi szervezettel a béltraktusban.
A bélflóra fontos szerepet kap az olyan táplálékok lebontásában is, melyeket a szervezet nem képes megemészteni. A probiotikumok tehát olyan humánbarát bélbaktériumok, melyek számtalan létfunkciót irányítanak. Szerepet játszanak a tápanyagok lebontásában, a vitamintermelődésben, az immunrendszer erősítésében, illetve a kórokozók elpusztításában.
Sajnos manapság az antibiotikumok és mesterséges ételek korát éljük. A számtalan vegyszer, mely permetezés során a növényekbe kerül, a rengeteg tartósítószer, szinezékanyag és mesterséges élelmiszeradalék, melyet nap, mint nap fogyasztunk, meg a számtalan különböző, kémiai úton előállított gyógyszer mind-mind támadják, s szépen lassan elpusztítják az emésztéshez nélkülözhetetlen, jótékony bélflórát.
Az egészséges bélflóra nékkülözhetetlen funkciói
A közhittel ellentétben a bélflóra nem egy, az egészséghez nélkülözhetetlen funkciót tölt be:
segíti az emésztést
szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében
itt termelődik az immunanyagok közel 70 %-a
itt termelődik a zsírban oldódó, a véralvadáshoz nélkülözhetetlen K-vitamin több mint fele.
Ha valamely gyógyszer, káros hatású élelmiszer, kemoterápia, radiológiai kezelés, betegség vagy esetleg a stressz megrongálja szerkezetét, s felborítja a kényes egyensúlyt: az puffadáshoz, emésztési problémákhoz vezethet, ennek következménye pedig az állandó fáradtságérzés és levertség lehet. A méreganyagok nem megfelelő távozása miatt a bőrön és más testrészeken is problémák jelentkezhetnek (bőrgyulladás, ekcéma), sőt az ellenálló képesség is jelentősen lecsökkenhet. Az emésztés lassulása kedvez a kórokozóknak is, melyek a karcinogén (rákkeltő) anyagok működésében is szerepet játszanak.
A bélflóra egyensúlyát megzavaró tényezők
Napjainkban azonban egyre több tényező gátolja meg a bélflóra egyensúlyának fenntartását:
a dohányzás
a rendszeres alkoholfogyasztás
a stressz
a környezeti tényezők
a helytelen táplálkozás
antibiotikumok szedése
a kemoterápia
radiológiai kezelések
egyes gyógyszerek
bizonyos betegségek
Ezen tényezők tartós fennállása esetén sajnos a bélflóra kényes egyensúlya felborulhat, s a zavaró és kellemetlen tünetegyüttes fennállásával akár komoly problémákat is okozhatnak a szervezetben. Ilyen esetekben már külső beavatkozásra van szükség: s orvos segítségével probiotikus tejsavbaktériumokkal igyekezhetünk helyreállítani a felborult egyensúlyt.
Prebiotikum, a probiotikumok tápanyagai
Természetesen a probléma megelőzhető, hiszen tudatos táplálkozással, egészséges életmóddal, a stressz kerülésével és prebiotikumok fogyasztásával segíthetjük a bélflóra egyensúlyának kialakulását és megőrzését.
A prebiotikumok olyan nem emészhető élelmiszer összetevők, melyekre nem hatnak a gyomor és bélrendszer felső szakaszának emésztőenzimei, éppen ezért változatlan formában képesek eljutni a vastagbélbe, s ott serkenteni a jótékony hatású baktériumok szaporodását, segítenek az egyensúly megteremtésében. Mindennapos fogyasztásuk azonban nem csak a bélflóra helyreállításában, de az immunrendszer erősítésében is nagy segítséget jelent.
- Aloe vera
- Tej
- Bab
- Borsó
- Póréhagyma
- Vöröshagyma
- Fokhagyma
- Articsóka
- Cikória
Előzzük meg a problémákat, menjünk a betegségek elébe, s tudatos táplálkozással, egészséges életmóddal, a stressz kerülésével őrizzük meg minél hosszabban fittségünket, jó közérzetünket és egészségünket!
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)