Mi is az a lajhár-vírus és hogyan terjed?
A lajhár-vírus története 1955-re nyúlik vissza, amikor először észlelték Trinidad és Tobago területén. A vírus főként az Amazonas-medence területén honos, és általában erdős területeken terjed a szúnyogok és más állatok, például lajhárok, majmok, madarak és rágcsálók között.
Az emberek akkor fertőződhetnek meg, ha olyan erdős területekre látogatnak, ahol a fertőzött rovarok élnek. Miután valaki fertőződik, a vírus átvihető városi környezetbe is, ahol a szúnyogok vagy apró legyek továbbadhatják azt más embereknek.
„A vírus terjedése legyek és esetleg szúnyogok csípésével történik, és nem terjed közvetlenül emberek között” – mondta el Dr. Brian Labus, a Nevadai Egyetem járványügyi szakértője. Jelenleg a vírus Dél-Amerika és a Karib-térség egyes részein okoz járványokat.
Miért hívják lajhár vírusnak?
A vírus nevét az Oropouche-folyóról kapta, ahol először felfedezték. Brazíliában azonban néhány évvel később egy háromujjú lajhárban is kimutatták, így ragadt rá a „lajhár-láz” elnevezés. A név megtévesztő lehet, mivel a vírus rovarcsípések útján terjed, nem pedig közvetlenül lajhároktól.
A lajhár-láz vagy lajhár vírus tünetei
Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint a fertőzöttek közel 60%-ánál alakulnak ki tünetek, amelyek 3–10 napon belül jelentkezhetnek.
A tünetek közé tartozhat a
- láz,
- hidegrázás,
- fejfájás,
- izom- és ízületi fájdalom,
- valamint szemfájdalom
- és fényérzékenység.
Súlyos esetek idősebbeknél vagy gyenge immunrendszerrel rendelkezőknél alakulhatnak ki. Ritkán (az esetek 4%-ában) az idegrendszert is károsíthatja, a gerincvelő és az agy körül gyulladás alakulhat ki - írja a Telex.
Hol terjed jelenleg?
Amerikában, Németországban, Olaszországban és Spanyolországban is megjelent – írja a Live Scinece. Európában idén június és július során 19 esetet azonosítottak, Kubából vagy Brazíliából hazatérő emberek esetében.
Veszélyes lehet a magzatokra
A CDC arra figyelmeztetett, hogy a vírust a magzat is elkaphatja az anyától, ez pedig vetélést vagy veleszületett rendellenességeket (pl. kisfejűséget) okozhat. Erre azonban egyelőre nincs elég bizonyíték ahhoz, hogy biztosan ki lehessen jelenteni.
A várandósoknak ezért át kell gondolniuk utazási terveiket az érintett országokba. Amennyiben mégis elutaznak, nagyon fontos számukra a rovarcsípések elleni védekezés.
A cikket lektorálta Dr. Kádár János immunológus, belgyógyász szakértőnk:
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)