Egynapos ellátás keretében végezhető sérvműtét bemutatásán keresztül dr. Schöller Andrea, a Budai Egészségközpont sebész szakorvosa ismertette a gyors sebészeti beavatkozás előnyeit.
„A minimál invazív módszer előtérbe került a sebészet minden területén, és megjelentek a különböző típusú, laparoszkóppal végezhető sérvműtéttípusok, amelyek lágyék-, hasfali, és köldöksérveknél egyaránt alkalmazhatók. Korábban ezek a beavatkozások kivétel nélkül nyitott műtétek voltak hosszabb felépülési idővel. Az egynapos, laparoszkópos operációk kisebb sebbel, sokkal kisebb fájdalommal, rövidebb kórházi tartózkodással, gyorsabb felépüléssel, kevesebb szövődménnyel járnak – és mindezek magukkal hozták a különböző ellátások átszerveződését is, megjelent az „egynapos” sebészet fogalma” – mondta dr. Schöller Andrea.
Hogy zajlik egy sérvműtétnél az egynapos eljárás?
Az első találkozó során megtörténik a műtéti előjegyzés a kezelőorvos beavatkozásra vonatkozó javaslata alapján. Korai, kisebb méretű lágyéksérv esetén elvégezhető az operáció laparoszkópos módszerrel is, míg egy nagyobb sérvnél a nyitott, hagyományos technika jelenti a megoldást. A páciens a sebészeti szakorvosi vizsgálat során megkapja a betegtájékoztatót, illetve beleegyező nyilatkozatot, majd megkezdődik a műtét előtti vizsgálatok szervezése, a műtéti időpont kijelölése. A beteg a beavatkozás reggelén érkezik az osztályra.
A műtét típusától és a beteg korától, társbetegségektől függően akár már aznap este, de legkésőbb egy kórházban töltött éjszaka után elhagyhatja a kórházat. Sérvműtét után fontos a szigorú fizikai kímélet, 5 kilónál nehezebb dolgot nem emelhet, nem sportolhat a páciens. Egy hagyományos sérvműtét esetén ez az időszak 6-8 hét, ezzel szemben a laparoszkópos beavatkozásnál 2-4 hét a javasolt.
Minden sérvműtét esetén alkalmazható az egynapos ellátás?
Ma már a nyitott műtéti eljárások nagy részét is egynapos ellátás keretei között végzik. Természetesen lehet olyan ok, ami miatt a beteg több napos kórházi kezelésre szorul, például, ha nehezen mobilizálható, vagy mert egyéb betegségek miatt hosszabb megfigyelést igényel.
Milyen betegségek esetében alkalmazható az egynapos műtét?
Elsőként az epeműtéteknél vált rutinná a laparoszkópos módszer. Azóta egyre több területen terjedt el: a gyomor-, vastag- és vékonybél-, az endokrin-, a sérv-, a nőgyógyászati, az urológiai, valamint a mellkassebészetben is.
Elmondható, hogy a műtéteink 90-95 százalékát már egynapos ellátási keretek között végezzük – ebbe az említett területek mellett beletartoznak a proktológiai műtétek, illetve a lágyrésztumorok, a nagyobb anyajegyek, rosszindulatú bőrdaganatok, mint a melanoma, vagy bazaliómák eltávolítása is.
„Az utóbbi időben operált idősebb páciensek – akik 25-35 évvel ezelőtt már átestek hagyományos nyitott technikával végzett lágyéksérv műtéten, és most laparoszkópos módszerrel végeztük a másik oldali sérv ellátását – örömmel számoltak be arról, hogy az új eljárással kevesebb fájdalom jelentkezett, csak néhány napig tartott a kellemetlen időszak. A Budai Egészségközpontban 2021 óta van sebészeti fekvőbeteg ellátás, eddig több mint 500 nagy műtétet végeztünk, ezek jelentős része egynapos sebészeti ellátás volt” – tette hozzá a doktornő.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)