„Az urológiai vizsgálat jellemzően azok közé a vizsgálatok közé tartozik, amire akkor szánjuk rá magunkat, amikor már elviselhetetlenné válnak a tünetek. Pedig urológushoz akkor is javasolt elmenni, ha panaszmentesek vagyunk, ugyanis a vizsgálat segítségével korai stádiumban felfedezhetők az esetleges elváltozások, így mihamarabb megkezdődhet a szükséges kezelés. Az urológiai szűrővizsgálat a 40 évet betöltött férfiaknak évente ajánlott, ám ha a családban már előfordult prosztatadaganat, akkor már fiatalabb kortól érdemes eljárni kivizsgálásra. Abban az esetben pedig, ha szokatlan tüneteket, így vizelettartási problémákat, fájdalmas vizelést vagy egyéb kellemetlen dolgot tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz” – mondta dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont urológus szakmavezető főorvosa.
Milyen betegségekkel foglalkozik az urológus?
Az urológus a hiedelmekkel ellentétben nem csupán férfiakkal és az őket érintő betegségekkel, panaszokkal foglalkozik. A prosztata- és hereproblémák, merevedési zavarok mellett fájdalmas, gyakori vagy véres vizeletürítés, alhasi- vagy húgycsőfájdalom, inkontinencia, a vesével kapcsolatos gyulladások, daganatok kezelésében pedig a nőknek és a gyermekeknek is az urológus tud segítséget nyújtani.
Hogyan zajlik egy urológiai vizsgálat?
Sokan épp a kellemetlen vizsgálattól tartva nem mennek kivizsgálásra, pedig az urológus nem minden esetben végez tapintásos prosztatavizsgálatot, erre csak bizonyos korosztálynál vagy panasznál kerül sor. Ugyanakkor fény derülhet általa egy esetleges daganatos betegségre, így egészségünk érdekében fontos, hogy félretegyük félelmünket, szégyenérzetünket. A vizsgálat nagy része beszélgetésből és fizikális vizsgálatból áll, amely lehet hereultrahang vagy a vese és hólyag ellenőrzése, teljesen fájdalommentesen.
Hány éves kortól érdemes eljárni kivizsgálásra?
A prosztata jellemzően 30 éves kortól okozhat panaszokat, és ez az a kor, amikor kezdetét veszi a jóindulatú növekedése. Ez a növekedés azonban az életmódbeli-, valamint a genetikai tényezőkkel együtt prosztata-megnagyobbodáshoz, vagy akár rosszindulatú elváltozás kialakulásához, prosztatadaganathoz is vezethet. Éppen ezért panaszmentes állapot esetén is érdemes már 40 éves kortól felkeresni az urológust, ugyanis a néhány perces vizsgálat akár az életünket is megmentheti.
Mit tehetünk mi az egészségünk megőrzése érdekében?
Sokat tehetünk az egészségünkért a megfelelő testedzettséggel, egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozással, növényi alapanyagok és a fehér húsok, halak fogyasztásával, illetve a vörös hús kerülésével, valamint, ha elhagyjuk a dohányzást. Ez a káros szenvedély növelheti a húgyúti daganatok kialakulásának esélyét, ha abbahagyjuk, hozzájárulunk a szív- és érrendszeri panaszok, valamint a merevedési problémák visszaszorításához.
„A különböző diagnosztikai eszközök lehetővé teszik, hogy a gyanús területek azonosítása után, altatásban, fájdalommentesen, az adott szervre lokalizálva kezelhessük a daganatot, jelentősen megnövelve ezzel a túlélés esélyét. Amennyiben nem ezt az utat választja a páciens és a vizsgálat halogatása miatt csak egy késői stádiumban ismerjük fel a daganatot, ekkor az esély jelentősen csökken és megnövekedhet a daganat visszatérésének lehetősége a leghatékonyabb kezelés ellenére is. Éppen ezért ideje komolyabban venni az urológiai szűrővizsgálatokat és panaszmentesség esetén is részt venni kivizsgáláson” – tette hozzá a szakorvos.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)