Teljesen ellepte a fekete penész a lakásukat
A Mirror számolt be a szörnyű tragédiáról, ami egy kétéves kisfiúval történt az Egyesült Királyságban. A gyermek egy olyan lakásban lakott szüleivel, amelynek falait és mennyezetét teljesen ellepte a fekete penész. A szülők mindent megpróbáltak annak érdekében, hogy javítsanak az életkörülményeiken, az ingatlankezelő céghez (RBH) is fordultak, de nem jártak sikerrel.
A kisfiúnak súlyos légzőszervi megbetegedése lett, amiben 2020 decemberében elhunyt. A halottkém szerint a gyerek halálát a fekete penész okozta.
A szülők hiába könyörögtek, hogy vegyék komolyan a problémájukat. A kisfiú halála után az ingatlankezelő cég tulajdonosa így nyilatkozott:
"Sajnos nem gondoltunk bele, hogy a lakásban lévő penész milyen nagy mértékben veszélybe sodorja a lakók egészségét. Oda kell figyelnünk rá, hogy ez többet ne ismétlődjön meg."
A penész veszélyei
A penész nedves, magas páratartalmú, meleg helyeken jelenik meg a leginkább. Ez az egyik oka annak, hogy leggyakrabban a téli hónapokban találkozhatunk vele, amikor fűtésszezon van és ritkábban szellőztetünk.
Ha a spórák találnak megfelelő táptalajt maguknak, akkor könnyen el tudnak szaporodni szinte bármilyen felületen, a falon, fán, vagy szöveten is.
A penész súlyos egészségügyi károkat okozhat, erőteljesen allergizálhat, irritálhatja az orrnyálkahártyát, a szemet és a tüdőt, a bőrt és a torkot is. Olyan tüneteket okozhat, mint az orrdugulás, orrfolyás, tüsszögés, könnyezés, stb.
De súlyosabb légzőszervi megbetegedések is kialakulhatnak a penész miatt, sőt, ez akár halálhoz is vezethet. Az asztmásokra különösen veszélyes a penész.
Hogyan előzhető meg a penész kialakulása?
Mivel a penész a meleg, nyirkos helyeken érzi magát a legjobban, így a legfontosabb, hogy a nedvességet, a levegő magas páratartalmát csökkentsük. Például szellőztessünk gyakran a téli hónapokban is.
Teregessünk kevesebbet, és ne abban a szobában, ahol alszunk vagy ahol hosszabb időt töltünk, mert a levegő nedvességtartalma miatt ott is könnyen megjelenhet a penész.
Ha beáztunk vagy csőtörés volt a lakásban, akkor az adott helyiséget igyekezzünk minél hamarabb kiszárítani.
A túlzott párásodást könnyen ellenőrizhetjük, ha megnézzük az ablakokon, hogy van-e páralecsapódás.
A szellőztetésen kívül használhatunk ventillátort is, ezek mind csökkentik a levegőben lévő nedvesség mennyiségét.
A penész eltávolítására többféle szer közül is választhatunk az üzletekben. Ezekkel eltávolíthatjuk ugyan a penészt, de figyeljünk oda, ha esetleg újra megjelenne, akkor ismételjük meg a penészirtást.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)