Ha kíváncsi vagy a teljes beszélgetésre, nézd meg podcast adásunkat!
A videón belül az alábbi témák itt érhetők el:
- 01.31- Minden bohócdoktor egy külön karakter
- 03.49- Gyerekkori kórházi emlékek, így lett belőle bohócdoktor
- 08.21- Az első nap bohócdoktorként
- 12.37- A misszióról
- 19.07- Ilyen hatással van a gyerekekre a bohócdoktor: csökkenti a szorongást, elfeledteti a fájdalmat
A bohócdoktorok mukája
Minden bohócdoktor egy külön karakter
Gelencsér Tünde vállalkozott arra, hogy mesél az életéről és a munkájáról. Ő és férje is bohócdoktorként dolgoznak, két 16 éves gyerekük van.
A Dr. Zizi nevet ő maga választotta magának. Azt mondja, a karakter felépítése is része a munkájának.
"Nem attól vagyunk bohócok, hogy föltesszük a piros orrot, és nem attól, hogy valami mókás outfit van rajtunk. Hanem sokkal inkább attól, ami belülről jön. A bohóckarakter attól lesz nagyon hiteles, hogy tényleg azokból az emberi gyengeségekből, sebezhetőségekből és egyéni dolgokból épül fel, amik bennünk vannak."
Mint mondja, 3 évesen kórházban volt egy hétig, szülei pedig keveset lehettek vele. Abban a nehéz időszakban volt egy kamaszkorú fiú, aki rengeteget játszott velük, kicsikkel. Meséltek és énekeltek, hogy gyorsabban teljen az idő. A kórházban tartózkodás nyomasztó érzését próbálták így enyhíteni.
Ez pedig nagy hatással volt rá. Később az irodalom és a színház felé indult el, ezzel kezdett el foglalkozni. A pécsi egyetemi színháznál dolgozott. Amikor Budapestre költözött, akkor találkozott ezzel a misszióval. Felkeltette az érdeklődését a lehetőség.
"Nagyon elkezdett érdekelni, hogy ez mekkora ötlet, ez mennyire zseniális, hogy a kórházba bemenni és nem a betegségre fókuszálni, nem a bezártságra, nem a fájdalomra és szorongásra, hanem az örömre, a játékra, a vidámságra."
Az első nap bohócdoktorként
Majdnem 20 éve volt az első bevetése. Azt mondja, pontosan emlékszik arra a napra és arra is, hogy milyen nehéz volt.
"Nagyon nehéz. Látni kívülről, ami ott van, az megterhelő tud lenni: látni egy gyerek erős fájdalmát, vagy látni őt erőtlenül. De amikor két kolléga mellett már ott áll az ember bohócként és nem civilben, akkor sokkal könnyebb. Mert amikor bohócként megyünk be, akkor más a nézőpont."
Ilyenkor mindig egy játékot visznek, általában két bohóc kezd el egymással játszani, és abba próbálják bevonni azokat, akik jelen vannak.
A misszióról
A bohócdoktorok heti rendszerességgel látogatják a kórházakat. Emellett van egy speciális programjuk is, az intenzív mosoly program. Ez egy más felépítésű program, kimondottan a műtétre vagy valamilyen kezelésre váró gyerekeket és szüleiket támogatják munkájukkal. Itt szorosabb együttműködés van az orvosokkal és a nővérekkel. Itt egy bohócdoktor dolgozik csak, aki kora reggeltől végigkíséri a gyermeket az állomásokon, a vizsgálat fázisain.
Jelenleg 30 bohócdoktor dolgozik az alapítványnál, 6 különböző városban. 16 gyerekkórházat látogatnak heti rendszerességgel, emellett speciális programokkal vannak jelen 3 idősek otthonában, a Pető Intézetben, valamint halmozottan sérült gyerekekkel foglalkozó intézményekben.
A bohócdoktorok az elmúlt 23 év alatt több mint 375 000 beteg gyermekhez, valamint több ezer idős emberhez vitték el a nevetés gyógyító erejét.
Gelencsér Tünde azt mondja, a bohócdoktor és a gyerek között a kötődés nagyon gyorsan ki tud alakulni. Rengeteg visszajelzést kapnak a szülőktől.
"Hazament és meggyógyult egy hosszú folyamat után, akár azóta fel is nőtt. De természetesen olyan is van, hogy valakit elveszítünk."
Ilyen hatással van a gyerekekre a bohócdoktor: csökkenti a szorongást, elfeledteti a fájdalmat
Dr. Zizi azt mondja, a bohócdoktorok egyik titka abban rejlik, hogy nagyon erősen a jelenre koncentrálnak. Ahogy a gyerekek is ilyenek, életkoruk miatt.
"Ezzel pedig ki tudják zárni a szorongást, a félelmet a jövőtől, ez egy szupererő, amivel nagyon boldog pillanatokat meg lehet élni."
A bohócdoktorok emlékeztetik őket arra, hogy a betegségük ellenére ők gyerekek, akik számára legfontosabb a játék.
A műtétre várakozó vagy hosszabb vizsgálaton részt vevő gyerekek figyelmét el tudják terelni a bohócdoktorok, ezáltal pedig nemcsak a stressz és a szorongás, de még a fájdalomérzet is csökken. Így az orvosok és a nővérek munkája is könnyebb lesz.
Több kutatás is vizsgálta már, hogy milyen hatással van a gyerekekre, ha műtét előtt bohócdoktorral találkoznak. Egy tanulmány szerint: "a bohócdoktorok jelenléte csökkenti a gyerekek beavatkozástól való félelmét. A feszültség sikeres oldása segíti a gyógyulást, így rövidebb kórházi tartózkodást is eredményez. (Kocherov et al., 2016).
Egy másik tanulmány rámutatott, hogy ha egy beavatkozás előtt ott vannak a bohócdoktorok, az édesanyák is kevésbé szoronganak. (Agostini et al., 2014)"
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)