1. Ne bolygassuk a húzás helyét!
Foghúzás után egy kis mélyedés marad a foghúzás helyén. Ezt a gödröcskét a fogeltávolítást követően kitölti a véralvadék, ez alakul át hónapok alatt csontszövetté. Az első három nap legfontosabb teendője, hogy vigyázzunk erre a véralvadékra! Ne szívogassuk a seb helyét, ne piszkáljuk se a nyelvünkkel, se egy szánkba vett evőeszközzel, vagy éppen egy ceruzával. Ha kiesik a vérdugó, az több nappal is elnyújthatja a sebgyógyulás folyamatát, ráadásul könnyebben kialakulhat egy fogmedergyulladás.
2. Ne együnk tejtermékeket és apró magvakat!
A tejtermékekben levő baktériumkultúra a sebbe jutva és elszaporodva különféle problémákhoz vezethet, ezért 3 napig mondjunk le kedvenc lágy sajtjainkról, a tejszínhabos kakaóról és a tejfölös bablevesről. Ugyancsak veszélyesek lehetnek az egészen apró magvak, például a mák, a gríz vagy a szezámmag. Ezek a sebbe jutva irritálhatják a lágy szöveteket, ami gyulladásos folyamatokat indíthat be.
3. Tartózkodjunk a kávétól, teától, alkoholos italoktól!
Nem csak ezektől, hanem általában véve minden olyan élelmiszertől, amely vérbőséget okozhat. A kávé, tea, alkohol mellett a fűszeres ételek, a fokhagyma, a gyömbér, a csípős paprikák sorolhatók ebbe a kategóriába. Miért érdemes kerülni ezeket? Nos, a foghúzás utáni napokban egy kis vérzés teljesen természetesnek mondható: ez idővel elmúlik. Ám ha vörösborral öblítjük le a mexikói stílusban elkészített vacsorát, akkor ne lepődjünk meg, ha a szokásosnál erősebb vérzés lép fel.
4. Ne essünk pánikba, ha a vér ízét érezzük a szánkban!
Egy kis vérzés, mint említettük, normális jelenségnek számít a foghúzások után. Mivel a vérnek nagyon jellegzetes, erőteljes íze van, már 1-2 cseppet is úgy érzékelhetünk, mintha tele lenne vérrel a szánk. A legtöbb esetben érzékcsalódás áldozatai vagyunk. Ha kinyitjuk a szánkat, valószínűleg csak annyit fogunk látni, hogy épphogy szivárog a sebből egy kis vér. Mi a teendő ilyenkor? Ha aggaszt bennünket a vérzés, tegyünk a sebre egy steril gézlapot, és óvatosan harapjunk rá. Ne nyomjuk össze erősen a fogainkkal, csak annyira szorítsuk meg, hogy enyhe nyomást gyakoroljunk a húzás helyére. Tartsuk meg a lapokat 20-30 percig, és ha úgy látjuk, hogy a vérzés még mindig nem állt el, cseréljük le egy tiszta gézlapra, és folytassuk ott, ahol abbahagytuk.
5. Ne hajolgassunk, ne tornázzunk, ne cipeljünk nehezet!
A hajolgatástól, erőkifejtéstől kieshet a sebből a vérdugó, ami nem lenne túl szerencsés. Halasszuk el a jógaóránkat, ne most induljunk nagybevásárlásra, és ha kisgyerek van a háznál, pár napig bízzuk kedvesünkre a cipelését, dajkálását. Ha leejtettünk valamit, azért nyugodtan lehajolhatunk, de ne most álljunk neki gyomlálni, vagy egy másik olyan tevékenységnek, amelyet tartósan lehajolva kell végezni.
6. Ne hanyagoljuk el a fogápolást!
Noha a seb környéke érzékeny lehet, semmiképpen sem szabad kihagyni a fogmosást. A foghúzás területének környékét egy puha sörtéjű vagy kifejezetten szájsebészeti kezelések utáni fogkefével tisztogassuk meg. A kezelőorvos minden bizonnyal ajánlani fog megfelelő eszközöket. A lényeg, hogy a már említett vérdugó miatt a fog helyét ne érintsük, de a seb környékét tisztítsuk meg. A többi fogat a szokásos fogápolási eszközökkel varázsoljuk tisztára. Ne feledkezzünk meg a fogközökről sem!
7. Ne dohányozzunk!
A cigarettázás köztudottan káros szokás. Foghúzás után még veszélyesebb lehet rágyújtani, mert a füstben lévő sok száz méreganyag egyenesen a friss sebbe jutva számos probléma forrása lehet. Ráadásul a dohányzás gyengíti az immunrendszer működését, amelyre pedig nagy szükség van az első napokban. Tanácsos tehát letenni a cigarettát legalább a kritikusnak számító első három napon.
8. Ne szégyelljük felhívni a kezelőorvost vagy a fogászati rendelőt, ha valami szokatlant tapasztalunk!
Foghúzás után felléphet enyhe duzzanat, nem számít szokatlannak egy kis hőemelkedés, húzó-feszítő vagy fájdalmas érzések zavarhatják meg a napot, vagy éppen egy kis véraláfutás jelenik meg az arcon vagy a nyaktájékon. Ezek mind gyakori jelenségek, nem kell pánikba esni miattuk. Az Uniklinik fogászat szakemberei azt tanácsolják, hogy ha rossz érzésünk van valami miatt, például túl hevesnek érezzük a fájdalmat, a duzzanat csak nem akar elmúlni, vagy egészen furcsa tüneteket érzünk, amelyekről egy szót sem szólt a fogorvosunk, akkor nyugodtan kérjünk időpontot kontrollra, és beszéljük meg vele, mi az, ami nyomaszt bennünket.
Az első 3 nap után túlvagyunk a nehezén. Ez persze nem jelenti azt, hogy rögtön táncra perdülhetünk egy koktélos pohárral a kezünkben, vagy gyerekkel a nyakunkban járhatjuk végig az állatkertet. Az átmenet legyen fokozatos.
Aztán szép lassan megfeledkezhetünk a tilalmakról! Két hét múlva pedig már csak egy futó emlék lesz a rettegett foghúzásból...
Kép forrása: UniKlinik
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)