A WebMD internetes magazin adott hírt egy európai koronavírus konferenciáról, melyen egy spanyolországi orvoscsoport vezetője beszélt a koronavírus fertőzés és a betegek vérében található cink szintjének kapcsolatáról. Dr. Roberto Guerri-Fernande elmondta, hogy a betegek kórházi felvételekor kimutatott alacsony cink szint összefüggésben áll a fertőzés során fellépő magasabb gyulladással.
A konferencián részt vevő amerikai tüdőgyógyász, Dr. Len Horovitz szerint ennek a lehetséges magyarázata az, hogy a cinknek gyulladáscsökkentő hatása lehet.
A spanyolországi vizsgálat során 249 beteg eredményeit vették figyelembe, akik 2020. március és 2020. április között kerültek kórházba. A megfigyelt fertőzöttek átlagéletkora 63 év volt. A bekerüléskor mindenkinek ellenőrizték a vérében található cink mennyiségét, és azt állapították meg, hogy az elhunytak között azok szerepelnek, akiknek cink szintje alacsonyabb volt. A tanulmányban közölt adatok szerint azoknak az eredménye, akik túlélték a koronavírust 63,1 mikrogramm cink volt deciliterenként, annak a 21 főnek pedig, akik elhunytak a betegség következtében, 43 mikrogramm. Figyelembe véve az érintettek nemét, életkorát, a kapott kezeléseket és a betegség súlyosságát az orvoscsoport tanulmánya azt állapította meg, hogy a betegek vérében található cink minden egyes egységgel való növelése 7 százalékkal csökkenti a halálozás kockázatát.
A konferencián részt vevő orvosok felhívták a figyelmet arra, hogy ez a vizsgálat alacsony számú résztvevővel készült, ezért ahhoz, hogy komolyabb következtetéseket vonjanak le belőle, további vizsgálatokra van szükség. Addig, amíg ezt el nem végzik, ez a megállapítás csupán előzetes megállapításnak számít.
Most akkor mindenki kezdjen el cinket szedni?
Továbbra is fontos kiemelni, hogy az előbb említett konferencián elhangzott az is, hogy ezek a megállapítások előzetes megállapítások, amelyek igazolásához további vizsgálatok szükségesek.
Abban azonban a szakemberek egyetértenek, hogy a cink rendkívül fontos ásványi anyag, így oda kell figyelni a megfelelő mennyiségű és minőségű bevitelre. Kiemelt szerepe van az immunrendszer megfelelő működésében, valamint a sejtosztódásban és a sejtnövekedésben.
A krónikus cinkhiány a szakemberek szerint viszonylag ritka. Néhány jellemző tünet, ami erre utal:
- gyomor és bélrendszeri panaszokra való gyakoribb hajlam
- étvágytalanság
- haj és fejbőrproblémák (hajhullás, haj kiszáradása, viszketés)
- ritka szemöldök és szempilla
- bőrproblémák (száraz bőr, viszketés, ekcéma)
- pajzsmirigy nem megfelelő működése
- gyakori rosszkedv, ingerlékenység
Ha szervezetünkben nem megfelelő a cink szintje, akkor az hozzájárulhat az immunrendszer gyengüléséhez és a különböző fertőzésekre való hajlam növekedéséhez.
Pótolható a cink természetes forrásból is?
Bár könnyebbnek tűnik egy-egy kapszulát bevenni, a szakemberek felhívják a figyelmet, hogy az így bevitt cinknek csak egy része tud felszívódni, illetve a túladagolás veszélye is fennáll.
A természetes módon, étkezésünk során bevitt cink sokkal jobban hasznosul. Érdemes nagyobb figyelmet fordítani a megfelelő minőségű vörös és fehérhúsokra, főleg a szárnyasokra és a tengeri herkentyűkre. Mindezeken felül cinkben gazdagok még a teljes kiőrlésű pékáruk, a hüvelyesek és az olajos magvak. Fontos a változatos és egészséges étkezési szokások kialakítása, mert ezzel nem csak a koronavírus ellen védekezhetünk, hanem más betegségek megelőzéséért is sokat tehetünk.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)