Először jelentkező, enyhébb tünetek kisiskolás korban
A kisgyermekeknél gyakran első tünetként a hányás-hasmenés jelentkezik. Ez a fajta megbetegedés akkor is gyakori gyerekkorban, ha nincs koronavírus, ezért itt még nem szoktak gyanakodni az anyukák.
A láz, a köhögés, a nátha és az influenzához hasonló tünetek jelentkezésekor már érdemes gyanút fogni és jobban odafigyelni. Az én kislányom koronavírusos volt, neki fejfájása, orrdugulása és egy kis köhögése volt. Egyáltalán nem volt lázas, nem volt elesett, és nem panaszkodott semmi egyéb tünetre, ezért is lepődtem meg, mikor a teszt egyértelműen kimondta, hogy elkapta a fertőzést.
Az osztályunkban több gyermeknek is pozitív lett a tesztje, ők olyan tünetekről számoltak be, mint például:
- láz
- izomfájdalom
- torokfájás
- hasfájás, hasmenés
- szaglás és ízérzékelés elvesztése
- rossz étvágy
- fáradtság
Nagyon fontos, hogy ezek a tünetek általában nem egyszerre jelentkeznek. Nálunk sem volt láz, vagy elesettség érzés. Emiatt nagyon fontos, hogy odafigyelj gyermekedre! Ha bármilyen tünetet észlelsz, akkor egyeztess a gyermekorvossal, és közösen figyeljétek tovább a tünetek alakulását.
Először jelentkező tünetek babáknál
A mostani tapasztalatok azt mutatják, hogy a kisbabák esetében is előfordulhat a tünetmentesség. Ha mégis megjelenik valamilyen tünet, akkor leggyakrabban a megfázáshoz hasonlókról számolnak be az édesanyák. Ilyen például:
- köhögés, orrfolyás, tüsszögés
- láz
- rossz közérzet, amit a viselkedésében bekövetkező változások jeleznek
- izomfájdalom, amit a kisbabáknál alvási szokásainak megváltozása vagy túlzott nyűgösség jelezhet
- étvágytalanság jelezheti az ízérzékelés és a szaglás elvesztését
Súlyosabb tünet babáknál, kisgyermekeknél
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ritka esetben a kisgyermekeknél, kisbabáknál is előfordulhatnak súlyosabb tünetek, melyek általában az első tünetek megjelenése után 1 héttel mutatkoznak. Ezek lehetnek:
- nehézlégzés, ami babáknál úgy figyelhető meg, mintha kapkodnának a levegő után, gyorsan szaporán próbálnak lélegezni
- elkékülő ajak vagy elfehéredő köröm jelezhet alacsony oxigénszintet
Gyakran az is előfordul, hogy a gyermekek tünetmentesen vészelik át a betegséget. A mi osztályunkban is volt olyan kisgyerek, akinek semmilyen tünete nem volt. Még a legenyhébb náthára utaló panasz sem. Mégis pozitív volt. Ez az, ami alátámasztja a megelőzés fontosságát, hiszen a fertőzés továbbadásának lehetősége akkor is felmerül, amikor annak nicsenek külső szemlélő által jól észrevehető jelei.
Kisbabák esetében érdemes minden olyan tünetre odafigyelni, ami a baba megszokott viselkedésétől eltér, mert a tünetek gyorsan súlyosabbá válhatnak. Ők még nem tudják elmondani, hogy hol fáj, mi a kellemetlen, ezért ha gyanúsnak ítéled meg a dolgot, akkor gyakori lázméréssel és a légzés figyelésével sokat tehetsz azért, hogy hamar észrevedd a bajt.
Kép forrása: Andrea Piacquadio fotója a Pexels oldaláról
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)