Köztudott, hogy a túlsúly összefüggésben áll a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a szívinfarktus és a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség, többféle daganatos megbetegedés és ízületi kórkép kialakulásával, de okozhat légzésproblémákat, epekövességet és depressziót is. A szív- és érrendszeri problémákra speciális vérellátása miatt különösen érzékeny a szemünk, így az ezekből fakadó csökkent vérellátás komoly, maradandó károsodásokat okozhat a retina területén, mely a látásunkért felelős.
„Az elmúlt években egyre több alkalommal bizonyítást nyert, hogy a magas BMI (testtömeg-index) szoros kapcsolatban áll a szem egyes betegségeivel. Túlsúly esetén fokozott a diabéteszes retinopátia (a szem látóhártyájának betegsége), az életkorral összefüggő makula degeneráció (szemfenéki meszesedés) és a glaukóma (zöldhályog) kialakulásának kockázata. Egyéb állapotok, mint a szemhéjsüllyedés, a retina ereinek elzáródása és szűkülete, a látásvesztést okozó stroke és pajzsmirigy okozta szembetegségek szintén kapcsolódhatnak az elhízáshoz" - mondja Dr. Nagymihály Attila. Természetesen ezek a betegségek nem kizárólag a túlsúlyos embereket érintik, de az elhízás bizonyítottan növeli ezek kockázatát.
Mit tehetünk a szem egészségéért?
A fizikai aktivitás, a helyes, kiegyensúlyozott táplálkozás képes csökkenteni a BMI-t, ezáltal javítva az általános egészséget, különösen a vérkeringésünket, így segít megőrizni szemünk egészségét. Az étkezési ajánlások és a mozgás beiktatása mellett érdemes ügyelni a tápanyagok, vitaminok megfelelő mennyiségű bevitelére is.
„A szemnek két legfontosabb tápanyaga a lutein és a zeaxantin, mindegyik jelentős antioxidáns tulajdonságokkal bír, de ezek mellett a C-vitamin, az E-vitamin, a cink, az Omega 3 mind jót tesznek a szemnek" - mondja a szakorvos. Ezeket akkor is érdemes tudatosan alkalmazni, ha nincs szó elhízásról, ugyanis sok normál testalkatú ember is küzdhet a hiányukkal. A kiegyensúlyozott étrend pozitív hatására manapság gyakran felhívják a figyelmünket, nem lehet azonban elégszer hangsúlyozni a vitaminok és nyomelemek fontosságát, melyek, többek között szemünk egészségét is segítenek megőrizni.
Érdemes teljes kivizsgálásra menni
Bár a magas vérnyomás okozta elváltozások csak ritkán vezetnek jelentős látásromláshoz, érdemes a tüneteket az első jelektől komolyan venni, és a teljes kivizsgálás érdekében szemész szakorvoshoz is fordulni. Látáspanaszok általában az előrehaladott stádiumokban és a komplikációk megjelenésekor tapasztalhatók, de akinek ismert magasvérnyomás-betegsége van (függetlenül attól, hogy van-e szembetegsége) félévente-évente ajánlott felkeresni a szemészeti szakrendelést.
A szemészetre azoknak is érdemes bejelentkezni, akik jelenleg nem tapasztalnak látásproblémákat, viszont BMI-jük alapján az elhízott vagy túlsúlyos kategóriába tartoznak. Előfordulhat, hogy az erek, a retina vagy az írisz nem megfelelő állapotú a súlytöbblet okozta fokozott terhelés miatt, ezeket pedig csak szakképzett orvos tudja felmérni műszerek segítségével.
Kapcsolódó cikkeink:
- Az elhízást gyermekkorban tudjuk elkerülni Jó tanácsok, hogy a gyermekekből egészséges felnőtt legyen
- Az elhízás és a pajzsmirigybetegségek kapcsolata - Új remény az elhízásban szenvedők részére
- Hat dolog, amire senki nem számít a lézeres szemműtét után
- A túlsúly idősebb korban sem törvényszerű
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: taniadimas / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)