Müller Cecília megbízott országos tisztifőorvos közölte, 13-16 hónapos korban kapják meg a gyermekek a védőoltást, a teljes védettséghez két oltásra van szükség.
A bárányhimlő, melyet a Varicella-nevű vírus okoz, az egyik legragályosabb fertőző betegség a gyermekek körében Magyarországon, a lakosság 95%-a esik át rajta 15-16 éves korára. Míg sok kisgyermek könnyen veszi a kórral járó tüneteket, addig az immunhiányos csecsemők esetében akár életveszélyes állapotot is előidézhet a vírus. A legjellemzőbb tünet a viszkető kiütések sokasága testszerte (akár a testen belül is), de a vele járó magas láz és étvágytalanság is elég nagy kockázatot jelent a picikre nézve. Cseppfertőzéssel terjed, ezért a gyermekközösségekben robbanásszerűen szokott végigsöpörni a járvány.
Kép: MTI
Miért olyan fontos az oltás? - A bárányhimlő szövődményei
A bárányhimlő ma már nem az az ártalmatlan, mondhatni kötelező gyermekbetegség, ami néhány évtizeddel ezelőtt volt. A hároméves angol Lottie anyukája ezt egy életre megtanulta, amikor kislánya a betegség szövődményeként stroke-ot kapott. Olvasd el a történetüket: Vigyázzunk a bárányhimlővel! Rettenetes szövődményei lehetnek
A szövődményekről itt olvashatsz tovább: "Bárányhimlősnek lenni a 21. században bűn" - dr. Novák Hunor összefoglalója a bárányhimlő elleni védőoltásról
Mi ellen véd még a védőoltás?
Az oltások nem csak a fertőző betegségek ellen védenek, de bizonyos daganatos elváltozások kialakulása ellen is hatásosak, mint például a humán papilloma vírus (HPV) okozta méhnyakrák vagy a hepatitis B okozta májgyulladás nyomán kialakuló májdaganat - emelte ki.
Ledia Lazeri kitért arra, hogy a WHO az európai immunizációs hét kapcsán megünnepli a vakcináció hőseit - így az oltóanyag-kutatókat, a döntéshozókat, az egészségügyi dolgozókat, a média képviselőit -, akik a saját területükön járulnak hozzá a védőoltások fontosságának elterjesztéséhez.
Magyarországon a legkorszerűbb oltóanyaggal oltanak
Az egészségügyért felelős államtitkár úgy fogalmazott, hogy a 20. században indult hazai immunizációs programnak köszönhetően Magyarország "biztonságos szigetté" vált Európában, a magyar védőoltási rend példaértékű, amire az állam évente 10 milliárd forintot költ.
A bárányhimlő okozta megbetegedés elleni védekezésre kitérve elmondta, a bárányhimlő a bejelentett fertőző megbetegedések felét adja, 1998 óta a regisztrált fertőzések száma 28 000 és 52 000. Egy komolyan veendő betegségről van szó, amely egyes esetekben maradványtünetekkel gyógyulhat - emelte ki az államtitkár. Müller Cecília hozzátette: hogy a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek mára szinte eltűntek, évente néhány, jellemzően behurcolt esetet jelentenek csak.
Magyarországon a legkorszerűbb oltóanyagokkal oltanak, és ezek biztonságosságát mutatja, hogy a 2,5 millió adag védőoltás beadása során mindössze 179 oltási reakcióval kapcsolatos bejelentés érkezett a hatósághoz - ismertette. Kérdésre válaszolva elmondta, Magyarországon felismerik a védőoltások jelentőségét, így nem jellemző, hogy a szülők elutasítják azokat.
Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyar irodájának vezetője azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon nagyon jó, 98 százalékos a különböző fertőző betegségek elleni úgynevezett átoltottság. Az európai immunizációs hét (április 23-30.) kapcsán Ledia Lazeri elmondta, a különböző védőoltásoknak köszönhetően az európai régióban a legtöbb gyermek és felnőtt védve van többek között a kanyaró, a rubeola, a szamárköhögés, a járványos gyermekbénulás vagy a tbc ellen. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy tavaly az európai régióban 82 ezren betegedtek meg és 72-en meg is haltak kanyaróban, egy olyan betegségben, amely ellen létezik védőoltás.
Kötelező védőoltások
A bárányhimlő elleni védőoltással tizenkettőre bővült az életkorhoz kötött kötelező védőoltások száma. Ezek:
- a gümőkór (tbc),
- a torokgyík,
- a szamárköhögés,
- a merevgörcs (tetanus),
- a járványos gyermekbénulás,
- a mumpsz,
- a kanyaró,
- a rózsahimlő (rubeola),
- haemophylus influenzae b (Hib),
- a hepatitis B,
- a pneumococcus baktérium
- és a szeptembertől bevezetendő bárányhimlő elleni oltás.
Forrás: MTI
Kép: whitesession / Pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)