Az ekcéma a bőr gyulladásával jár, mely sokszor kipirosodó, fájdalmas, kisebesedő felületeket képez, az emberi test legkülönbözőbb területein. Általában akut formában jelentkezik, ha azonban kezeletlen, oka felderítetlen marad, krónikussá válik - a bőr megvastagszik, kicserepesedik, a fájdalom és a hámlás pedig állandósul. Látványnak ijesztő, főként kisgyermekek esetében; minél nagyobb az érintett testfelület, annál inkább. Az érintett gyermekeknek emiatt gyakran nem csak a betegséggel kell megküzdeniük, hanem a tudatlanság okozta kiközösítéssel is. Néhány hiedelem pedig csak ront a helyzeten.
Az ekcémával kapcsolatos tévhitek
1. Az ekcéma fertőző
A legáltalánosabb tévhit, hogy az ekcéma érintés útján elkapható. Emiatt gyakori, hogy az érintett gyerekek nem találnak barátokat, mert mások számára félelmetes a látvány, és otthon a szülők is azt sugallják, hogy "ne menj a közelébe, mert te is beteg leszel". Az ekcémás tüneteket az okozza, hogy a bőr védőrétege, a szaruréteg nem ép (a kelleténél több vizet veszít és több zsírt termel). Ezt egyéni (általában örökletes) hajlamtól függően sok tényező kiválthatja, de ezek között nem szerepel az, hogy egy ekcémás egyénhez érünk hozzá.
2. Majd magától elmúlik
Ez a betegség a legritkább esetben múlik el csak úgy magától, mindenféle beavatkozás nélkül. Enyhébb esetben könnyen összekeverhető a száraz bőrrel, mivel az időjárás változásai (típustól függően a meleg vagy a hideg is) ronthatnak rajta. Valójában sosem múlik el, egyszerűen tünetmentes lesz, ha a kiváltó ok megszűnik, de bármikor visszatérhet. Ezért nem érdemes legyinteni rá, hiszen ha utána megyünk és felderítjük az okot, annak kiszűrésével jól kordában tartható a probléma.
3. Diétával kezelhető
Ez önmagában nem igaz állítás. Sokszor jár együtt étel-allergiával, ilyenkor van rá esély, hogy a kérdéses étel kivonásával enyhíthetők a tünetek. Azonban véletlenszerűen kihagyni az összes lehetséges allergént a táplálkozásból (legtöbben a tejet, glutént próbálják elhagyni) fölösleges és káros is lehet, hiszen - különösen a gyerekek étrendjéből - fontos elemek maradhatnak ki. Ha étel-intoleranciára gyanakszunk, célravezetőbb egy vizsgálat, mellyel pontosan kideríthető, melyik az az összetevő, melyet kerülni kell. Saját szakállunkra kísérletezni azonban nincs értelme, mivel a különféle élelmiszerek csak egy szeletét adják az ekcémát kiváltó dolgoknak - kozmetikumok, mosó- és mosakodószerek, bármilyen környezeti összetevő ugyanúgy lehetnek okozói a kellemetlenségnek: ezért nem önmagában a táplálkozásban, hanem a teljes életmódban érdemes keresgélni az okokat.
4. Muszáj szenvedni tőle, nem kezelhető
Ez is régi tévhit - mivel az ekcéma okait megtalálni nem könnyű, gyakran gondolják úgy, hogy aki ekcémás, az élete végéig vakarózásra és fájdalomra van kárhoztatva. Igaz, hogy teljesen nem gyógyítható, az arra hajlamosaknak egész életükben ott lebeg a fejük fölött, hogy újra előjön a bőrjelenség, ugyanakkor alapos kivizsgálással és a kiváltó okok megszüntetésével, valamint megfelelő bőrápolással teljesen tünetmentessé tehető. Már csak ezért sem érdemes annyiban hagyni.
5. Az ekcéma kinőhető
Szintén egy rész-igazság, hogy a kor előrehaladtával megszűnik az ekcéma. Mivel - főként a gyermekkori - allergiák olykor valóban kinőhetők, ha azok tüneteként jelentkezik az ekcéma, akkor előfordulhat, hogy elmúlik. Ugyanakkor ha a hajlam jelen van, a tünet az egyén egész életében újra jelentkezhet.
6. A szteroidok csak rontanak rajta, természetes anyagokkal kell kezelni
A szteroid nem ördögtől való dolog. Az erős gyulladásokat helyileg jól kezeli, az ekcéma lobos állapotát segít megnyugtatni. Mivel a bőr szárazsága típustünet, a szteroidos krémek a hatóanyag bejuttatása mellett a bőr visszazsírozását is elvégzik. Ez utóbbira valóban alkalmasak lehetnek a természetes alapú zsírok, krémek, azonban előfordulhat, hogy ezek némely összetevője csak fokozza a tüneteket, hiszen ugyanúgy tartalmazhatnak allergén anyagot. Ha például egy kisgyermek a kókuszra allergiás, a bio-krémekben sűrűn előforduló kókuszzsír az ő tünetein csak rontani fog.
Bármilyen típusú ekcémától szenvedünk is, a legfontosabb a tünetek gyors kezelése és az okok felderítése. A bőr hidratálása és visszazsírozása csökkenti a szárazságot és a kirepedezést. Ehhez mindig megfelelő krémet (emollienst) válasszunk, ezzel párhuzamosan pedig törekedjünk megtalálni a kiváltó okot. Mindkét esetben szükséges az orvosi segítség, semmi esetre sem jó, ha saját szakállunkra kezdünk kísérletezni. Bátran keressünk fel bőrgyógyász-allergológust probléma esetén, ha pedig ismeretségi körünkben van olyan gyermek vagy felnőtt, aki akut vagy krónikus atópiás dermatitiszben szenved, hozzáállásunkban legyünk nyitottak, elfogadóak és segítőkészek.
További információ: bepanthen.hu/hu/bepanthen-termekek/ekcema-es-erzekeny-bor/
L.HU.MKT.CC.15.01.2018.1451
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)