Gavin Klebs és családja a hétvégi házukban tartózkodtak, amikor a kisfiú folyamatosan hányni kezdett, két évvel fiatalabb húga pedig fejfájásról panaszkodott. Anyjuk azt hitte, influenza tört ki rajtuk, ezért ágyba küldte őket. Később ő maga is rosszul lett. Nem sejtette, hogy tüneteikért nem egy ártatlan vírus, hanem a hűtőszekrényből szivárgó szén-monoxid felelős.
Hogy pontosan mi történt azon a végzetes estén, azt az anya, Sarah Klebs sem tudja felidézni. Miután ő is rosszul lett, ezt sms-ben megírta egy barátjának, aki gyanút fogott. Az ismerős aggódni kezdett, mert egy idő után nem kapott választ az üzeneteire, ezért elment a család házához, ahol az anyát és a kislányt eszméletlenül találta az ágyon, a kis Gavin pedig a nappaliban feküdt a kanapén. A családot kórházba szállították, de a kisfiú életét már nem tudták megmenteni.
A későbbi vizsgálatok feltárták, hogy a nyaralóban használt hűtőt gázpalack működtette, ami kilyukadt, így folyamatosan szivárgott belőle a szén-monoxid. A család már fel is szereltette a szénmonoxid-riasztót a házba, és mindenkit figyelmeztetnek a veszélyre.
Hogyan védekezzünk a szén-monoxid mérgezés ellen?
A szén-monoxidot nem véletlenül nevezik csendes gyilkosnak. Színtelen, szagtalan, csak a fellépő rosszullét figyelmeztet a veszélyre. A tünetek azonban nagyon hasonlítanak egy átlagos rosszullétre: kezdetben fejfájás, hányás, aluszékonyság jelentkezik. Mire olyan súlyossá válik a helyzet, hogy gyanút fognánk, sokszor már késő.
- Ha potenciálisan veszélyes helyen – például kazánházban vagy fürdőszobában – jelentkeznek a tünetek, mindenképp menjünk ki a szabad levegőre! Ha ott enyhülést tapasztalunk, szinte biztos, hogy mérgezéssel van dolgunk. Akkor is gyanakodjunk, ha egy rokont rendszeresen felkeresve minden alkalommal ugyanazokat a tüneteket tapasztaljuk.
- Ha a környezetünkben észleljük a mérgezés jeleit valakin, azonnal hívjuk a mentőket! Ha a mérges gáz koncentrációja a levegőben eléri a 40 százalékot, már eszméletvesztés is bekövetkezhet, 60 szálékos arány pedig már elég a halálhoz.
- A lakás biztonságossá tétele érdekében tisztíttassuk ki rendszeresen a kéményt, kazánokat, kályhákat pedig csak szakemberrel szereltessünk fel, és gondoskodjuk a rendszeres ellenőrzésükről. Olyan szén-monoxid jelző készüléket pedig, amely jelez, ha magas koncentrációt észlel a levegőben, már viszonylag jutányos áron beszerezhetünk.
- További tudnivalók: Szénmonoxid-mérgezés: még javában tart a fűtésszezon!
Fotó: shadowfirearts / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)