„Egy júliusi este kezdődött. Sokáig kint maradtunk este, ezért azt hittem, Lottie csak a fáradtság miatt nyűgösködik. Étvágytalan volt, nem beszélt rendesen, és kiejtette az italát a kezéből. Azt gondoltam, alvás után rendbe jön.” – mesélte el a történetet az édesanya, Claire Marriot a Mirror-nak.
Nem így történt. A kislány ébredés után nem tudott járni, folyamatosan elesett. Először a közeli kórházba szállították, ahol arcizombénulásra gyanakodtak, mert a gyerek jobb orcája lefittyedt, ez azonban nem indokolta, hogy miért nem tud rendesen menni. A CT vizsgálat után azonban egyértelmű lett a diagnózis: stroke.
„Nem akartam elhinni. Stroke 3 évesen? Az orvos semmi jóval nem kecsegtetett, azt mondta, eddig egyetlen olyan esettel találkozott a praxisában, aki felépült belőle. Összetörtem. A kislányom soha nem fog férjhez menni, nem lesznek gyerekei, még azt sem fogja többé mondani, hogy anyu és apu.” – vallotta az anya.
Később, egy másik kórházban kicsit jobb híreket kaptak a szülők, az ottani orvosok bíztak Lottie felépülésében. A reményeik be is igazolódtak, a gyermek néhány nap múlva lábra állt, két hét elteltével haza is mehetett a kórházból. A fejlődésében azonban drasztikus visszaesés következett be, újra kellett tanulnia az önálló evést és a szobatisztaságot. A járása továbbra is bizonytalan maradt, gyakran elesett, édesanyja pedig – attól való félelmében, hogy mindez egy újabb stroke jele – egy pillanatra sem engedte ki a látóteréből. Már jó úton halad, de a teljes felépülése várhatóan két évet fog igénybe venni.
A fő kérdés azonban sokáig megválaszolatlan maradt: mi okozta a bajt? Szívbeteg vagy egyéb problémákkal küzdő gyerekekkel olykor előfordul, hogy stroke-ot kapnak, ám Lottie teljesen egészséges volt. Végül számtalan vizsgálat után kiderült, hogy az esetért négy hónappal korábbi bárányhimlője okolható. A szemgolyóján is megjelent akkor egy kiütés, azon keresztül jutott be a vírus a véráramba és az agyi artériákba.
Hasonló történetekbe napról-napra bele lehet futni, mégsem egyértelmű ma még minden szülőnek, hogy a bárányhimlő ellen lehet tenni. Pedig a lehetséges szövődmények tárháza igen széles: bőrfertőzés, vérmérgezés, tüdőgyulladás, vakság, vagy akár halál is járhat vele. Sok országban ma már szinte kötelező is ellene a védőoltás, az USA-ban például a legtöbb tagállamban az általános iskolai felvétel egyik feltétele, hogy be legyen oltva a gyermek.
Fotó: Petras Gagilas/flickr
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)