Trükkös kézmosás
Az alapvető higiénés szabályokat mindenki ismeri - ezeket vegyük nagyon komolyan ebben az időszakban. Az alapos kézmosás a legfontosabb. Legalább fél percig tartson és a kéz mindkét oldalát mossuk meg. Az ujjak között hajlamosak vagyunk elfeledkezni a készmosásról, pedig sok kórokozó éppen ott tud megtelepedni.
Ha kisgyermekünk van, tegyük egy időre félre a folyékony szappant! A régi, tömbös típus ugyanis segíthet abban, hogy a csemete alaposabban mosson kezet. Ezt a szappant ugyanis már megtartani sem könnyű az apró kezeknek, s míg újra és újra elejti – kiveszi a mosdóból, a kezének nagy részét már meg is tisztította.
Kézfertőtlenítés
Manapság divatosak a különböző fertőtlenítő gélek, melyek valóban nagyon praktikusak, hiszen víz nélkül is használhatók. Hátrányuk azonban, hogy nem mindenki bőrének tesznek jót. Persze feltétlenül legyen nálunk, ha hosszas buszozásra, metrózásra készülünk, de ne használjuk percenként, ugyanis nagyon kiszáríthatja az arra hajlamos bőrtípust.
Otthoni fertőtlenítés
- Hazaérkezés után ne csak a kézmosásra ügyeljünk, fokozottan figyeljünk arra is, hogy az utcai ruhánk – melyben leültünk a villamoson, metrón – mihez ér hozzá.
- A törölközőket cseréljük gyakrabban, mivel kiváló táptalajai a kórokozóknak.
- A szokványos takarítás mellett rendszeresen fertőtlenítsünk, különösen azokat a helyeket, ahol a kisgyermekek, totyogók, csecsemők megfordulhatnak.
- Járvány idején – különösen ha a családtagjaink át is estek valamilyen megbetegedésen – mossuk át gyakran az ágyneműt és a gyerekek játékait is.
- A plüssök moshatók, de akár a kisebb műanyag játékokat is kimoshatjuk a mosógépben: mindössze egy megbízhatóan záródó mosózsákot kell beszereznünk. Még az apró műanyag építőjátékokat, a legót is elmoshatjuk ily módon.
- Mind a ruhák, mind a játékok esetében tehetünk egy kis ecetet az öblítő helyére, ugyanis fertőtlenítő hatással bír.
- A mosdókagylót, kádat, wc-t ilyenkor sűrűbben használjuk, ezért gyakrabban kell fertőtlenítenünk is.
- Ha beteg valaki a családban, a csapokat, kilincseket naponta többször is fertőtlenítsük.
- Szellőztessünk gyakran - az elhasználódott, meleg levegőben ugyanis nagyon jól érzik magukat a bacilusok. Némi hideg, friss levegővel azonban jó részüket kiűzhetjük a lakásból.
Hol szedheti össze a legtöbb bacit a gyereked? Olyan helyeken, ahol nem is gondolnád...
Légfrissítő helyett
Kiváló, természetes alapanyagból készült levegő fertőtlenítő spray-k kaphatók a bioboltok kínálatában. A levendula, teafa, citrom vagy fahéj alapú pumpás légtisztítók illata kellemes, némelyik pedig még a bedugult orron is segít. Arra viszont nagyon kell figyelni, ha kisgyerek van a családban, hogy az életkorának megfelelően melyik illóolajjal kerülhet kapcsolatba és melyikkel nem. Némelyik illat ugyanis kisgyermekekre, babákra kifejezetten veszélyes és az alkalmazásuk tilos!
Totyogók, csecsemők holmija
Az igazán kicsik ruháját, ágyneműjét akkor is vasaljuk át járványos időszakban, ha egyébként nem szoktuk. Cumijukat, cumisüvegüket fertőtlenítsük gyakrabban, kifőzéssel, mikrós sterilizálóval vagy kifejezetten erre a célra készült fertőtlenítő folyadékkal.
Arra ügyeljünk, hogy a takarítás után mindig nagyon alaposan tisztítsuk meg a felületeket, nehogy maradék fertőtlenítő anyag kerüljön a gyerekek szemébe, szájába.
Kép: Alexas_Fotos / Pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)