Serdülőkori hajhullás
A pubertáskor óriási hormonális változásokkal jár, hiszen a lányoknál és a fiúknál is hirtelen megemelkedik a nemi hormonok szintje. Bár a problémát elsősorban a túlzott tesztoszterontermelés okozza és a lányoknál is bekövetkezhet nagyobb mértékű hajvesztés - bár náluk kevésbé látványos. A szervezet a tesztoszteront dihydrotesztoszteronná (DHT) alakítja, mely a szőrtüszők hat és elősegíti a hajhullást. Ezen kívül kívül gyakori panasz ebben a korban még a haj zsírosodása is, mivel ekkor a faggyútermelés is fokozottá válik.
Pajzsmirigyzavar
A hajhullás és a pajzsmirigyzavarok közti szoros kapcsolat van, ami nem is meglepő, hiszen a pajzsmirigy problémái az egész szervezet működésére komoly hatással vannak. A pajzsmirigy hormonjai (trijódtironin, tiroxin) ugyanis hozzájárulnak a haj egészségéhez és növekedéséhez, méghozzá úgy, hogy hosszú anagén (vagyis növekedési) fázist biztosítanak. Így ha kevesebb hormon van jelen a szervezetben, úgy a hajszálak lassabb növekedési fázison mennek keresztül, ezért a hajhullás üteme felgyorsul. Az állapot leggyakrabban hormonterápiával segíthető - mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.
Inzulinrezisztencia/cukorbetegség
A cukorbetegség előszobájának tartott inzulinrezisztencia (IR) nem csak a felnőttek, de a gyerekek esetében is egyre gyakrabban alakul ki, melynek hátterében általában az egészségtelen életmód áll. Ekkor a megemelkedett inzulin értékek mellett a tesztoszteron túlsúlyba kerül a női nemi hormonokkal szemben, aminek következtében – többek között- férfiakra jellemző hajhullás (androgen alopecia) figyelhető meg, mivel a hajhagymák érzékenyen reagálnak az androgén hormonokra. Hogy elkerülhető legyen a 2-es típusú diabetes kialakulása, (mely szintén járhat hajhullással) és hogy meg lehessen szabadulni a kellemetlen tünetektől, életmódváltásra (diéta+testmozgás) és szükség esetén gyógyszeres kezelésre van szükség- ezek együttes hatására a hormonszintek normalizálódnak.
További okok a hajhullás hátterében
- autoimmun betegség
- étkezési zavarok
- bőrgomba
- fertőzések
- pszichés tényezők/stressz
- gyógyszer mellékhatás (pl. fogamzásgátló)
- rossz hajviselet (pl. túl szoros hajgumi)
Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: Mynde Mayfield.com/flickr
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)