Az aloe vera hatóanyagú termékek, kozmetikumok, gyógyhatású készítmények, tisztítószerek magyarországi hódítása hét évvel ezelőtt kezdődött. A legnagyobbra növekvő hálózatnak, a Forever Living Products Magyarország Kft.-nek (mely más termékek forgalmazásával is foglalkozik) az egyik gócpontja Baranyában volt, egyik legjobb ügynökük, egy pécsi úr ugyanis közvetlen amerikai kapcsolatokkal rendelkezett, s azóta a mögéje felsorakozó árusok és vásárlók száma elérte a 60 ezret. A kft. is felfutott időközben, az egy igazgatóság alá tartozó jugoszláv és magyar területen több, mint 400 ezer fogyasztót és munkatársat regisztrálnak már - mindenki idesorolandó, aki egyszer vásárolt 55 euró értékben a term
A társaságnál év elején robbant a bomba, vizsgálat indult a cég ellen a fogyasztók és vásárlók megtévesztése miatt. Több hatóságnál is feljelentették őket: a tisztiorvosi szolgálatnál, a fővárosi ügyészségnél és a gazdasági versenyhivatalnál is.
Éveken át árultak olyan szereket, amelyekre nem adtak ki az egészségügyi megfelelőséget igazoló OÉTI (Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet) engedélyt, vagy más termékek OÉTI-számát írták rá a dobozokra - ez volt a feljelentés tárgya. Az is tény, hogy létezik két-három olyan készítményük, melynek forgalmazása bizonyos alkotórészek megengedett értéknél magasabb aránya miatt az egész kontinensen tiltott, továbbá az FLP saját katalógusában átpecsételt 31 terméket, hogy azokat Magyarországon nem forgalmazzák.
- Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal ellenőrzése megállapította, hogy volt olyan FLP forgalmazású kozmetikai termék, amelynek nem volt engedélye, pontosabban nem kozmetikai termékre szólt az OÉTI szám, hanem élelmezési termékre - tudtuk meg Ocsay Lajostól, a hivatal főosztályvezetőjétől. - Más eljárás keretében pedig láttam olyan FLP termékszámlákat is, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy forgalmaztak olyan termékeket, amire nem volt hivatalos engedélyük.
A Vámkommandót is értesítette a feljelentő, hogy szerinte mely raktárat érdemes megvizsgálni a hamis termékszámú, vagy tévesen feliratozott termékek miatt, de rajtaütésszerű razziát nem tartottak. A raktárakban a tényleges ellenőrzéskor mindent rendben találtak. Mindezt az FLP közleményben is megfogalmazta, amit reklámcikként megjelentetett az egyik országos napilapban, és megkeresésünkre a közleményre lapunk figyelmét is felhívta. Az írás az ÁNTSZ Fővárosi Intézetének januári ellenőrzéséről, a hivatalos jegyzőkönyvben rögzítettekről (kivonatosan) így számol be: A külföldi eredetű élelmiszer-kiegészítő készítmények és kozmetikumok forgalmazásának szabályszerűségét ellenőrizték január 22-én a tisztifőorvosi szolgálat szakemberei. Megállapították, hogy az EU-követelményeknek megfelelő raktárban az átvizsgált termékeken a magyar nyelvű pótcímkék megfelelőek. A harminc kozmetikum közül csupán egy dezodornál tapasztalták, hogy az OÉTI-szám téves, élelmiszer OÉTI-szám szerepel rajta. A címkét azonnal bevonták, és a helyes címkével forgalmazzák.
Megkérdeztük Ocsay Lajost is, hogy mi a véleménye a közleményről. - Azt nem tették hozzá az írásban, hogy ezt a helyes engedélyszámot csak február 6-án szerezték meg, vagyis igazolt tény a hamis szám, és az engedély nélküli forgalmazás is ily módon - volt a válasza.
Így tehát szinte minden rendben, mondhatnánk, de az átpecsételt termékek között, melyeket hazánkban állítólag nem forgalmaznak, olyan gyermek-multivitamin is szerepel, mely a megengedett hatóanyag-mennyiség többszörösét tartalmazza. Másrészt az is elgondolkodtató, hogy a januári termékszámvizsgálatokat követően több gyártmányra pár hét alatt megszülettek az OÉTI-engedélyek, melyeket korábban hét éven át nem tartotta szükségesnek senki megszerezni. Ugyanakkor az FLP Központi Iroda körlevelet juttatott el magyar ügynökeihez, hogy mely 16 termékét nem forgalmazza Magyarországon, az alábbi kiegészítő mondattal: "Természetesen ezen termékeink forgalma a délszláv régiókban változatlan." Egy másik levélben arról értesítik a munkatársakat, hogy eljárást folytat a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a cég ellen, melyben ellenőrzik, hogy a társaság magatartása nem ütközik-e a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolására vonatkozó törvényi tényállásba. Ennek az értesítésnek a végén is van egy javaslat: "Kedves vezetők, kérlek benneteket, beszéljük meg, hogy szervezetten, és ne ész nélkül rohangáljunk le a határra termékért."
Mit is vizsgál a versenyhivatal?
- Már a versenytanács döntésére vár az ügy, és ott fog eldőlni, hogy hány terméket forgalmaztak engedély nélkül - számolt be a történtekről Szemán Barna, a GVH irodavezetője. Hozzátette, ha megállapítják a jogsértés tartós fennállását, a cég akár az éves árbevételének 10 százalékát is kifizetheti büntetésként.
- A február 26-án érkezett feljelentés szerint az FLP a forgalmazott termékei kelendőségének fokozására a termékeken hamis, illetve más termékekre kiadott forgalomba hozatali 1fogyasztómegtévesztés vétsége miatt - tudtuk meg Dobos Gabriellától, az ügyészség szóvivőjétől. Vagyis a történetnek még koránt sincs vége.
Mészáros B. Endre
forrás: http://www.dunantulinaplo.hu/
Termékszámokkal megtévesztett fogyasztók |
Az aloe verás termékekkel lett országosan ismert az FLP Kft. hazánkban, ám a hódítást Baranyából indító forgalmazó céggel szemben most több fronton is vizsgálat folyik. A fogyasztók megtévesztése, engedély nélküli forgalmazás a legfőbb vád.
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |