Az első időkben természetesen nehéz még odafigyelniük és koncentrálniuk a tananyagra, hiszen nekik is kell idő az átálláshoz, ám 1-2 hét alatt vissza lehet zökkenni az iskolapadba. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa szerint, ha viszont úgy vesszük észre, gyermekünk hosszabb idő után sem tud odafigyelni sem az órákon, sem a leckeírásnál, ráadásul más panaszai is vannak, úgy lehet, hogy nem csupán az iskolaundor van a hátterében.
Legyünk türelmesek
Bizonyára ismerős mindenkinek az az érzés, mikor a jól megérdemelt szabadság után kezdődnek a dolgos hétköznapok és alig ért véget a pihenés, máris a nyakunkba szakad egy temérdek munka. Ez az átállás egy felnőttet is megvisel, hát még egy gyereket! Így ne csodálkozzunk, ha gyermekünk nem tud egyik napról a másikra úgy teljesíteni, ahogy szokott, ráadásul ez a váltás van, akinél kicsit hosszabb időt vesz igénybe, tehát legyünk türelmesek!
Amennyiben több hét után sem javul a helyzet, egyre rosszabb jegyeket hoz haza a gyerek az iskolából, ráadásul a tanár is panaszkodik, hogy diákja az eddigiekkel ellentétben nem képes hosszabb távon koncentrálni a feladatra, akkor érdemes a mögöttes okokat felkutatni. Erre leginkább akkor van szükség, amennyiben otthon is észrevesszük ez a problémát, hiszen ez azt jelenti, hogy nem csupán az iskolában van jelen a koncentrációzavar.
Milyen más tünetekre figyeljünk?
- szapora pulzus
- fokozott izzadás
- lányoknál menstruációs zavarok
- fogyás (változatlan étkezés mellett)
- alvászavarok
- előredülledő szemek
Hormonális oka is lehet
A koncentrációzavarnak számtalan oka lehet, ám ha az előbbi tünetek valamelyikét még észrevesszük a gyermekünkön, úgy meglehet, hogy pajzsmirigy túlműködés áll a probléma háttérben. Ez egy egyszerű vérvétellel gyorsan megállapítható, melynek jele, hogy a TSH szintje alacsonyabb a megengedettnél. A betegség során a pajzsmirigy hormonok - tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3)- nagy mennyiségben termelődnek, melynek oka legtöbbször a pajzsmirigy túlműködése (Graves-Basedow kór, amelynek oka lehet gyulladás, göbök, autoimmun folyamat), esetleg az agyalapi mirigy működési zavara. A probléma pontos diagnosztizálásához a vérvételen túl ultrahangra, illetve izotópos vizsgálatra is szükség lehet, mely a legmegfelelőbb terápia kiválasztásában nyújt segítséget: ez lehet csupán gyógyszeres vagy izotópos kezelés, de rossz esetben akár műtét is indokolttá válik - mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.
További okok, melyek koncentrációs nehézségeket okozhatnak
- depresszió
- hipertaktivitás
- családi problémák, szülők válása
- káros szenvedélyek
- vérszegénység
- kialvatlanság
Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: www.flickr.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)