dr. Novák Hunor vizsgálat közben
Ahogy azt olvasóim megszokhatták, írásaim során nem a hagyományokra, szokásokra, hanem a bizonyítékon alapuló (evidence-based) orvoslásra, nemzetközi orvossszakmai csoportok ajánlásaira támaszkodom. Evidence-based orvosként fontosnak tartom, hogy a hozzám forduló betegeket a létező legmodernebb, legjobb terápiával gyógyítsam meg. Ez az összefoglaló az Európai Gyermekgasztroenterológiai, Hepatológiai és Táplálkozástudományi Társaság (ESPGHAN) 2008-as és 2014-es hasmenéssel foglalkozó szakmai útmutatójára, és a legmodernebb oldal, a közel 6.000 orvos és kutató által szerkesztett UpToDate.com naprakész irányelveire épül. Egy hasmenés otthon is kezelhető, ha a gyermek fogyaszt folyadékot, nem csökken jelentősen a pisis pelenkák száma. Hét napnál tovább fennálló hasmenés, rosszabbodó állapot, egy újszülött/csecsemő jelentős hasmenése esetén mielőbb forduljon orvoshoz!
Ha velem tart, felesleges gyógyszerek nélkül, a legmodernebb terápiával gyógyulhat gyermeke:
A hasmenés okairól
Középfülgyulladás, tüdőgyulladás és húgyúti fertőzés is tud hasmenést okozni, de akár vakbélgyulladás esetén is előfordulhat többszöri nyákos, hasmenéses széklet. Az éhezéses széklet és fél-1 éves kor között a túletetés is okozhat hasmenéses tüneteket. Az ajánlások alapján rutinszerű székletvizsgálat (széklettenyésztés) nem szükséges – bár sok szülő kéri hasmenést okozó vírus, baktérium laboratóriumi kimutatását és várja a széklettenyésztéstől a megváltást, az esetek elsöprő többségében ez teljesen felesleges vizsgálat
A hányás-hasmenés hátterében leggyakrabban vírus áll, de baktériumok is okozhatnak hasmenést (ilyenkor jellemzően vér és/vagy nyák van a székletben), illetve egyéb ritka kórokozók is állhatnak a háttérben. A Rotavírus nem okoz véres hasmenést. A fertőzés megelőzésében fontos a higiénia, kézmosás, de tünetmentes állapotú emberek is terjeszthetik a vírust, a fertőzésen átesettek pedig a tünetek megjelenése előtt és a gyógyulás után is megfertőzhetnek másokat! Ebből kifolyólag egy olyan gyermeket közösségbe vagy újszülött, csecsemő közelébe vinni, akinek már tegnap óta nincs hasmenése, helytelen: hiszen még ekkor is megfertőzheti a gyermeket. Pontos adat nincs, hogy hány napig fertőzhet még a hasmenés megszűnése után, ez sok tényezőtől függ és sok vírus is létezik. Egy biztos: 1-2 napja befejeződött hasmenés esetén még ne vigyük újszülött közelébe, látogatóba a gyermeket, hiszen egy újszülött nagyon esendő, számára nagyon veszélyes lehet egy ilyen fertőzés.
Rehidráló folyadék – ez az elsődleges, legfontosabb kezelés hasmenés esetén
Hasmenés esetén „csendben”, gyakran ioneltérések alakulhatnak ki, amelyek súlyos következményekkel járhatnak és a gyógyulást is elhúzódóbbá teszik. A klasszikus húsleves, cukros tea, üdítő, kóla stb. nagyfokú itatása legtöbbször RONT a helyzeten, fokozhatja a hasmenést, nem pótolja megfelelő mértékben az ionokat, ezért használatuk egyértelműen NEM AJÁNLOTT. Legmagasabb szintű tudományos bizonyítékok igazolják: speciális, ionokat meghatározott mennyiségben tartalmazó oldattal kell pótolni a gyermek folyadékigényét, ez az orális rehidráló folyadék (ORF), oral rehidration solution (ORS). Hazánkban a speciális rehidráló folyadékokat megvehetjük kész italként vagy ionokat, sókat tartalmazó porok formájában, a gyógyszertárban, utóbbiakat vízben kell feloldani. A hiedelemmel ellentétben a gyermekek többsége megissza ezeket az enyhén sós ízű, vagy aromával ízesített rehidráló folyadékokat, én is megkóstoltam: rosszra számítottam, de egészen ihatók, kellemes ízűek. Minden szülőnek törekednie kell arra, hogy minél több rehidráló folyadékot fogyasszon el a gyermek. Az ördög a részletekben rejlik, van néhány trükk: egyrészt érdemes jól behűteni a folyadékot fogyasztás előtt, mivel minél hidegebb, annál kevésbé érződik az íze. A porok feloldásakor a keverési arányt szigorúan be kell tartani, és nem szabad pluszban sót vagy cukrot tenni hozzá! Ki lehet próbálni azt is, hogy natúr gyümölcsteát készítenek, jól lehűtik, majd ebbe rakják bele a megfelelő mennyiségű rehidráló port.
Hazánkban az alábbi készítmények vannak, amik a tudományos ajánlásoknak megfelelőek:
• Normolyt-por: születéstől kezdve adható, orvos írhatja fel receptre. Egy tasakot 2 dl vízben vagy cukrozatlan teában kell feloldani a keverési arány pontos betartásával. Megkóstoltam: kellemes meglepetés, enyhén narancsos ízvilág, abszolút iható. Ára: a 10 tasak kb. 650 forint receptre.
• BioGaia ProTectis® Baby/Junior ORS: születéstől kezdve adható bármilyen életkorban, az ionok mellett a hasmenés kezelésében igazoltan hatásos Lactobacillus reuterii DSM 17938-as baktériumtörzset, probiotikumot is tartalmazza, azaz ezzel egyidejűleg nem kell probiotikumot szedni. Recept nélkül kapható, semleges ízű, egy tasakot 2,5 dl-ben kell feloldani. Ára: a 7 tasakos doboz kb. 2000 forint.
• Palackozott ital: csak a Hipp ORS 200 ALMÁS verzióját ajánlom, amely 4 hónapos kortól adható. A Hipp ORS 200 répás italának ionösszetétele kissé rosszabb, ne azt vegyük! Kb. 400 forintba kerül egy üvegnyi.
• HUMANA Elektrolyt, banánízű italpor 1 éves kortól: az elektrolitport 2,5 dl vízben kell feloldani. Egy éves kortól adható, recept nélkül is kiadják! Megkóstoltam: abszolút iható, enyhén banánízű, kellemes oldat. Ára: a 12 tasakos doboz kb. 1000 forint.
• Házilag kutyulva: hazánk egyik legnagyobb szaktekintélye hasmenés témájában dr. Trethon András infektológus, az ő véleménye szerint szükség esetén házilag is készíthető a hivatalos összetételűekhez nagyban hasonló és eredményesen alkalmazható oldat: 1 teáskanálnyi konyhasó, 8 teáskanálnyi kristálycukor 1 liter vízben oldva, amelyhez 1 csésze narancslét vagy két összeturmixolt banánt kell hozzáadni.
Az egyéb készítmények, a gyógyszertárban helyileg előállított-kikevert porok, magisztrális készítmények NEM felelnek meg az új szakmai ajánlásoknak, ezért használatuk nem javasolt, a fentiek jobbak. Hasmenés-hányás után, már kialakult folyadékhiány pótlására kb. 5 óra alatt 50-100 ml/kg rehidráló folyadékot adjunk a gyermeknek (azaz egy 8 kg-os csecsemőnek 2-4x 200 ml-t). Egy-egy jelentősebb hasmenés vagy hányás után pedig további kb. 1 dl-t rehidráló folyadék adása javasolt. Az orális rehidráló folyadékot szájon át nem tudjuk túldozírozni, akár az egész napi folyadékmennyiség adható ilyen formában erős hasmenés esetén – ilyenkor az a rossz, ha keveset adunk belőle!
Milyen egyéb szereket érdemes hasmenés esetén használnia? Melyik probiotikum a jó, mit tehet hányás esetén? Dr. Novák Hunor honlapján, ide kattintva találja meg a teljes cikket.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)