Folytonos kimerültség
Annak, hogy valaki fáradt és kimerült, rengeteg oka lehet, pl. stressz, túlhajszolt életmód, kevés alvás, stb. Azonban, ha ez az állapot tartósnak bizonyul, úgy meglehet, hogy vashiány húzódik a hátterében. Ugyanis sokszor a fáradtság a legjellemzőbb tünete, ennek ellenére a legtöbben csak legyintenek rá, hogy ez az élet szerves része. Pedig vashiány esetén kevesebb oxigén tud eljutni a szövetekhez, így bizonyos szerveink működésében zavar léphet fel, ami fáradtsággal járhat. Amennyiben a „normál” kimerültséghez ingerlékenység, csökkent koncentrációképesség és fizikai gyengeség is társul, úgy még nagyobb a valószínűsége annak, hogy a vas raktárai kiürültek.
Erős menstruáció
A nőknél a vashiány elsődleges oka a túl erős menstruációs vérzés, mivel ekkor a kelleténél több vért - így vasat - veszítenek. Éppen ezért, ha fennáll ez a probléma, úgy érdemes megnézetni a vas anyagcserére vonatkozó laboratóriumi paramétereket, továbbá célszerű vérzékenység irányába is vizsgálódni, hiszen sok esetben ez okozza a kellemetlen panaszt.
Sápadtság
A bőr egészséges, rózsás színét az arcbőr kis artériájának vérteltsége és a vérben lévő hemoglobin adja (melynek felépítéséhez elengedhetetlen a vas), így annak csökkent mennyisége sápadtságot okoz. Viszont azt nem árt tudni, hogy nem csupán az arc fakó színe hívja fel az állapotra a figyelmet, hanem ugyanolyan jelzésértékű, ha az ajkak, az íny, illetve az alsó szemhéj belseje is halványabb a kelleténél!
Könnyen kifulladunk
Természetesen mozgás során, ha az ember hamar kifullad, az a csökkent állóképesség eredménye is lehet, azonban ha túlságosan is korán kezdjük kapkodni a levegőt, akkor az, vashiány okozta vérszegénységet is jelezhet. Ekkor ugyanis kevesebb az oxigén szállítódik a tüdőből, így úgy érezheti, kevés levegőt tudunk belélegezni.
Heves szívdobogás
A szapora szívverés igen ijesztő tünet, ám nem feltétlenül jelent komoly szívbetegséget, hiszen sokszor vashiányos vérszegénység áll a panasz hátterében. Amennyiben valamilyen szívbetegséggel küzdünk, úgy célszerű gyakrabban ellenőriztetni a vérképünket és a vasra vonatkozó értékeket, ugyanis hiánya könnyen az állapota romlásához vezethet.
Nyugtalan láb szindróma
A John Hopkins Medicine szerint a nyugtalan láb szindróma hátterében 15%-ban vashiány húzódik, ráadásul minél alacsonyabb a vas szintje, a panasz annál erősebb. Tünete, hogy a lábban, nyugalmi helyzetben egy megmagyarázhatatlan, furcsa érzés keletkezik, amit az illető a végtag mozgatásával próbál megszűntetni. A vashiány csökkenésével általában a panaszok is javulnak.
Gyakori fejfájás
Szinte nincs is olyan ember, akinek bizonyos időközönként ne fájdulna meg többé-kevésbé a feje. Ennek oka igen szerteágazó lehet, a stressztől kezdve, a vérnyomás problémán és az alváshiányon át a daganatokig. Természetesen legtöbbször a probléma ártalmatlan dolog, ám előfordulhat, hogy vashiány váltja ki a tünetet, ugyanis az agyba ilyenkor ne jut elegendő oxigén.
Furcsa dolgokat kívánunk
Az egyik legfurcsább tünete a vashiánynak az, hogy az illető igen szokatlan dolgokat kíván: pl. agyagot, sarat, krétát, jeget. Hogy ez pontosan miért alakul ki, egyelőre nem tudni, ám a legtöbb elmélet szerint ilyenkor a hiányzó ásványi anyagokat próbálják pótolni a betegek.
Vérvétellel könnyen megállapítható a vashiány
A diagnózis vérvétellel, laboratóriumi vizsgálattal biztosra felállítható, és gyógyszeres kezeléssel, valamint szakember által javasolt életmódváltással sikeresen kezelhető. Azonban létfontosságú a mögöttes okok felkutatása, hiszen ha az alapbetegséget kezeljük, akkor a vashiány is megszűnik - mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.
Fontos! A vérvétel eredményét mindig szakorvos elemezze ki, hiszen akkor is fennállhat vashiány, ha a vérképben nincsenek jelentős eltérések.
Forrás: Trombózisközpont
Fotó: www.flickr.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)