Rózsa
A rózsaolaj közismerten nyugtató és csillapító hatású. A gyümölcsecetből és rózsavirágból kevert rózsaecet alhasi panaszokra javallott, de fürdővízbe is keverhetjük vagy a fürdés utáni bedörzsölésre is felhasználhatjuk.
Árvácska
Egy csésze virágzó mezei árvácskából készült tea enyhe hashajtó és vértisztító hatású.
Kamilla
A legismertebb gyógynövény, teája gyulladásgátló, görcsoldó, izzasztó, megfázás, nátha, láz esetén alkalmazható. Inhalálásra, légúti megbetegedéseknél alkalmazhatjuk, de száj- és garatgyulladások esetén is "csodaszer".
Ibolya
Teája köhögés és rekedtség ellen hatásos. Az ibolyaecet készítéséhez három maréknyi virágot töltsünk egy üvegbe, öntsünk rá borecetet, zárjuk le, és a palackot állítsuk a napra. Az elkészült ecetet szűrjük le, és zárt palackban, hűvös helyen tároljuk. Ha fáj a fejünk, igyunk meg egy pohár cukros vizet, amelybe egy teáskanálnyi ibolyaecetet kevertünk.
Levendula
Teája a felfúvódás, a hascsikarás, a migrén, a kedvetlenség, a stressz és az idegfeszültség jó ellenszere. Egy deci forralt vízbe csepegtessünk tizenkét csepp levendulaolajat: az így készült levendulavíz sebek és bőrpanaszok gyógyítására szolgál.
Jázmin
A jázminolaj a fürdővízbe keverve javítja a hangulatunkat. Borogatáshoz egy teáskanálnyi olajat keverjünk össze 200 ml búzacsíra olajjal, és menstruációs görcsök vagy egyéb női panaszok esetén tegyük a hasunkra.
Hogyan készítsük el a teát vagy a tinktúrát?
- A virágok szirmaiból és leveleiből főzhetünk teát.
- A növények gyökereiből készült főzetet egy fél órán át kell főzni, hogy kioldódjanak belőle a keserű anyagok és az ásványi sók. Leszűrés után a folyadékot mindig melegen fogyasszuk, de borogatásként is alkalmazhatjuk.
- A hideg vizes kivonathoz kb. 12 órán át áztassuk a növényeket lefedett edényben.
- A tinktúra készítéshez a növényi részeket daraboljuk fel, öntsünk rá hetvenszázalékos alkoholt (1:5 arányban), és tíz napig hagyjuk állni. Későbbi adagolása legföljebb napi 20 csepp lehet.
bzs
forrás: www.harmonet.hu