Egy korábbi vizsgálat azt derítette ki, hogy azok között a gyerekek között, akik vidéken, farmokon nőttek fel alacsonyabb az allergiás, illetve asztmás megbetegedések száma. Ezt azzal magyarázták, hogy ott a gyerekek folyamatosan ki vannak téve a talajban található mikroorganizmusoknak.
Egy másik kutatás szerint azoknál a gyerekeknél, akik a városokban élnek és folyamatosan kapcsolatba kerülnek csótány, illetve egér allergénekkel és egyéb szennyező anyagokkal, azok nagyobb eséllyel lesznek asztmások.
A mostani vizsgálat azonban arra a meglepő következtetésre jutott, hogy ez utóbbi nem feltétlenül van így. Ha a gyerekek egy éves korukig találkoznak ezekkel az allergénekkel és baktériumokkal, akkor azok egyfajta védő hatást fejtenek ki a kicsik szervezetében. Ám ez a védelem kizárólag egy éves korig alakulhat ki, később már sajnos nem működik.
A vizsgálatban 467 újszülött vett részt Baltimore-ból, Bostonból, New Yorkból és St. Louisból. A kutatás úgy zajlott, hogy a tudósok ellátogattak a résztvevők házába és mintákat vettek onnan. Vizsgálták a csecsemők környezetében lévő allergének szintjét és típusát, majd az újszülötteket is tesztelték allergiával és asztmával kapcsolatban. A tudósok 3 évig követték az alanyokat.
A kutatás végén azt állapították meg, hogy nemcsak az számít, hogy a babák még 1 éves koruk előtt találkozzanak a különböző baktériumokkal és allergénekkel, hanem az is, hogy mennyivel érintkeznek. Azok a gyerekek, akik kapcsolatban álltak az összes vizsgált allergénnel nagyobb védelemnek vannak kitéve 3 éves korukra, mint azok a társaik, akik csak egy-két, vagy 0 allergénnel találkoztak. Ennek köszönhetően náluk sokkal kisebb az esély az allergiára és az asztmára.
A Journal of Allergy and Clinical Immunology is kommentálta a kutatás eredményét egy cikkel, amelyben rávilágítottak arra, hogy azért lehet a baktériumokkal és bizonyos allergénekkel való korai találkozás védelmező hatású, mert ezek átformálják az immunrendszer válaszait.
Robert Wood, a kutatás szerzője és a Johns Hoppkins Children’s Center allergológiai osztályának vezetője azt mondta, hogy a vizsgálatukból kiderül, hogy az első találkozás időpontja kritikus lehet. Ez pedig nemcsak azért fontos, mert ilyenkor formálódnak az egyes immunválaszok, hanem azért is, mert a baktériumok és az allergének fontos szerepet játszanak az immunrendszer stimulálásában és működésének kialakításában.
Forrás: hub.jhu.edu
Kép: Wikipedia Commons
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)