Törés is okozhatja a tartós fájdalmat
A gerincet alkotó csontok kis törései igen gyakran előfordulnak – főként a csontritkulás következményeként. Az ún. csigolya kompressziós törések főként az idősebb nőknél gyakoriak, akiknek a csontritkulás miatt törékenyebbé váltak a csontjaik. A csigolyák elvékonyodása és összezsugorodása miatt megjelenhet a görnyedt testtartás, a púpos hát, az ún. kifózis. Amikor pedig a gerinc meggyengül, a megemelkedett relatív nyomás miatt könnyebben eltörhet, de törést okozhat például egy esés is. Az előrehaladott csontritkulásba szenvedőknél előfordulhat, hogy a törés egy banális esemény, például egy rossz mozdulat, csavarodás, vagy tüsszentés miatt következik be.
Az ilyen esetek nagy részét nem is diagnosztizálja szakorvos, ugyanis sokan úgy vélik: a hátfájdalom az idősödés természetesen velejárója. Holott a kis törések kezelhetőek lennének szakszerű fájdalomcsillapítással és ágynyugalommal. Ugyanakkor orvosi javaslatra beválhat a fizioterápia és a fűző viselése. Csak komoly, nem múló fájdalom esetén kell elgondolkodni a műtét lehetőségéről.
Hogyan derülhet fény a törésre?
- Fontos felfigyelni a panaszokra - hangsúlyozza dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa. - A törések miatti fájdalom leggyakrabban a hát alsó vagy középső szakaszában jelentkezik. Előfordul, hogy lassan alakul ki a nap folyamán és járáskor rosszabbodik, de pihenésre elmúlik. Amennyiben a tünetek alapján felmerül a gyanú, azt a röntgenfelvétel, az MRI vagy a CT igazolhatja.
Ezzel párhuzamosan fontos, hogy a csontritkulást is feltérképezzük, és ha beigazolódik a gyanú, minél inkább lelassítsuk a folyamatot. A törések kezelésével járó pihenés nem folyhat a végtelenségig. Hiszen bár a csontritkulás az idősödés elkerülhetetlen velejárója, ezt a folyamatot a mozgás hatékonyan képes lassítani. Az egyetlen titok abban rejlik, hogy az aktivitást rendszeresen kell végezni, ugyanis ha felhagyunk vele, tovább folytatódik a csontok sűrűségének csökkenése. Már napi félóra sétának is jótékony hatása van.
Mellékhatás-mentes orvosság a mozgás
A gerincet, a csípőt és a csuklótájékot érinti a legtöbb törés az osteoporosis következtében, ami tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége. Ilyenkor csökken a csont tömege, de ezzel párhuzamosan a csont szerkezetében is átalakulás megy végbe, a csontgerendák elvékonyodnak, ami miatt a csont törékennyé válik. Dr. Dobos Márta ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód jelentősen megnöveli a csontritkulás kockázatát. Utóbbira bizonyíték, hogy a fekvő betegeknél már néhány nap alatt megnő a vizeletben az ürített kalcium mennyisége, ami azt jelzi, hogy a csontbontó folyamatok túlsúlyba kerülnek. Vagyis a fizikai aktivitás lehet a megelőzés és a folyamat fékezésének egyik kulcsa.
Ha a csontritkulás öröklődik a családban, már 40 éves kor körül érdemes csontsűrűség mérést végeztetni, de a menopauza időszakában minden nőnek ajánlott a rendszeres ellenőrzés. Az ortopéd orvos segíthet a megfelelő mozgásforma megtalálásában is.
Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Fotó: David Castillo Dominici - FreeDigitalPhotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)