Összefüggés a hatóanyag a merevedési zavar közt?
A Spine magazinban megjelent cikk szerint azok a férfiak, akik hosszú időn át vényköteles opioid fájdalomcsillapítókkal enyhítik hátfájdalmukat, nagyobb eséllyel néznek szembe az erektilis diszfunkcióval. Az amerikai kutatók 11.000 férfi elektronikus egészségi adataiból következtettek az összefüggésre.
A vizsgálódásnak az adott alapot, hogy a krónikus fájdalommal élő férfiak közül jó néhányan tapasztaltak merevedési zavart, amelynek hátterében állhat depresszió, dohányzás, az idősödés, illetve a fájdalomcsillapítók kiváltotta alacsony tesztoszteronszint. A kutatók ezért elkezdték az elektronikus nyilvántartások adatait vizsgálni az összefüggések feltárása végett. A férfiak valamennyien hátfájás miatt keresték fel az orvost, az ő kórtörténetüket tekintették át hat hónappal az első vizit előtt és után. Kiderült, hogy a magas dózisú opioidokat szedő férfiak több, mint 19 %-ának írtak fel tesztoszteronpótlókat vagy más, merevedési zavar kezelésére alkalmas gyógyszert. Ezzel szemben a nem opioid fájdalomcsillapítókat szedő férfiak közül csak 7 %-nak volt szüksége hasonló kezelésre. Az alacsony dózisú opioidokat szedő férfiak 12 %-a kapott orvosi segítséget a merevedési zavarok kezeléséhez. Természetesen az idősebb életkor jóval nagyobb eséllyel eredményezte az erektilis diszfunkciók megjelenését.
A tudósok hangsúlyozták, hogy a vényköteles fájdalomcsillapítók nem feltétlenül vezetnek merevedési zavarhoz, mindesetre a kezelőorvosoknak érdemes alaposan megfontolni, milyen módszert alkalmaznak a hátfájdalom kezelésében. (Ezt a megállapítást annak fényében érdemes értékelni, hogy az Egyesült Államokban 1999 és 2010 közt megnégyszereződött a vényköteles opioidok forgalma. Ugyanakkor Magyarországon az opioidok az ortopédiában ilyen esetekben nem első választandó szerek, jellemzően paracetamolokkal és non-szteroidokkal próbálkoznak először az orvosok.)
Fájdalomterápia másképpen
A fájdalmat nem csak gyógyszeresen lehet csillapítani. Az állandó mozgásszervi fájdalom, a porckopás, a mozgásbeszűkülés, az értékelési zavarok meglehetősen gyakran az úgynevezett triggerpontok miatt alakulnak ki. Triggereknek nevezzük a tartósan megvastagodott és megrövidült izmokat, amelyek eredője lehet például a lumbago, egy sportbaleset, vagy a túlzott terhelés. -A triggerek nagyon jól oldhatók lökéshullám terápiával, amely élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét, és nem csak a fájdalmat csökkenti, de a valódi okot is megszüntetheti a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. A kezelés során nagy energiájú lökéshullámot juttatunk a kijelölt helyre, amely enyhe fájdalommal járhat. Akár diagnosztikus módszernek is beválhat az eljárás, mert a fájdalom a „beteg” pontokon jelentkezik kifejezettebben. Az eredmények pedig akár már az első kezelés során jelentkezhetnek - ismerteti Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa. A módszert alkalmazzák háti- és nyaki feszültség, gerinc eredetű fájdalmak, tépd-, csípő-, könyökfájdalmak, vállba-, karba sugárzó fájdalmak, meszes váll, sportsérülés esetén, de beválhat sarki és talpi eredetű panaszok, sőt, a szédülés, fejfájás, fülzúgás bizonyos formáinál is. A terápia eredményessége már néhány kezelés után érezhető, de a teljes kúrához 2-6 kezelésre is szükség lehet.
www.oxygenmedical.hu
Kép: marin, www.freedigitalphotos.net
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)