A csontgraft beültetés az egyik leginkább kutatott területnek számít a csonthiányok pótlását illetően, hiszen a csontból kinyert, élő sejtektől megtisztított csontszövet ideális megoldást kínálna a problémára. Csontraft beültetéssel, az őssejtterápia és a hiperbár oxigénterápia jótékony hatásával foglalkozik a Semmelweis Egyetem Klinikai Kísérleti Kutató- és Humán Élettani Intézetének jelenleg is folyó kutatása. „Kísérleteink célja, hogy olyan csontpótló anyagot fejlesszünk, mely a szervezet saját sejtjeit is megmozgatva a lehető leggyorsabban pótolja a hiányzó csontszövetet” – magyarázza dr Horváthy Dénes, az intézet kutatója.
„Kutatásaink egyelőre még csak állatkísérlet fázisában vannak, patkányokon végzünk csontosodási vizsgálatokat. Akkora csontablakot nyitunk az állatok fején, ami önmagától már nem tud begyógyulni, majd ebbe csontgraftot helyezünk, melyet egy szérum fehérjével bevonunk, így ösztönözve a szervezet saját őssejtjeit arra, hogy a sérülés helyére vándoroljanak, és újra kialakítsák a hiányzó csontot. A fehérjével bevont graft arra is alkalmas, hogy külső forrásból (pl. zsírból, csontvelőből) származó őssejteket tapasszunk a felszínére, ezáltal növelve a sérülés helyén a lokális őssejtkoncentrációt” – folytatja Horváthy doktor.
A kutatásban nagy hangsúlyt fektetnek a hiperbár oxigénkezelés csontregenerációt elősegítő hatására. „Tulajdonképpen azt vizsgáljuk, hogyan nő a patkányok csontszövete magas nyomáson. Ehhez egy külön erre a célra kifejlesztett, a humán kamránál sokkal kisebb kamrába tesszük a patkányokat, ahol egy órán keresztül tiszta oxigént lélegeznek. A magas nyomáson feldúsul a vérbe beoldott oxigén szintje, és az éltető gáz különböző szövetekhez jut el, segítve gyógyulásukat. Jelen esetben a csontszövetszövet regenerálódását vizsgáljuk. „A csonthiány kialakítását követően jelentős oxigénhiány alakul ki a sérülés helyén. Ez a hiány csupán az erek újbóli kialakulása után szűnik meg. A hiperbár terápia lehetővé teszi, hogy az erek kialakulását megelőzően jelentősen csökkentsük a helyi oxigénhiányt, ezáltal támogatva a szervezet ide vándorló sejtjeit, valamint az esetleges külső forrásból, őssejtterápiaként bejuttatott sejtek túlélését és szaporodását. Számos kutatás igazolta már, hogy a HBO terápia és a sejt-terápia külön-külön segíti a csontbeépülést. Reményeink szerint az önmagukban is hasznos terápiás utak jótékony hatásai nem csupán összeadódnak, hanem egymást segítve jelentősen gyorsabb csontgyógyulást eredményeznek majd”– összegzi a kutatás jelenlegi állását dr Horváthy.
„A hiperbár oxigénterápiát a humán gyógyításban számos területen használják évtizedek óta, hiszen a megnövekedett nyomás és az oxigéntöbblet bizonyítottan segít a keringési zavar miatt kialakult betegségek gyógyításában” – veszi át a szót dr. Szolnoki Nikolett, a Hiperbár Centrum orvosigazgatója. „Az oxigén ugyanis a magas nyomás hatására a vérplazmába a normál mennyiség húszszorosára nő, és olyan területekre is eljut a testben, ahova a keringési zavar miatt nem jutott elegendő oxigén.
Jelenleg is eredményesen gyógyítunk többek között cukorbeteg lábszárfekélyt, nehezen gyógyuló sebeket, Lyme-kórt, fülzúgást, migrént, valamint stroke utáni rehabilitációban is segít a terápia.”
„Mindenképp áttörő eredmény lenne a csontbeültetések kezelésében, ha a hiperbár oxigénterápia fehérjével bevont csontgraft esetében is elősegítené a szövetek regenerációját. Így csonthiányos esetekben jelentősen le tudnánk rövidíteni a gyógyulási időt, és a csontpótló hatékonyan beépülne a szervezetbe” – emeli ki a kutatás fontosságát dr. Szolnoki Nikolett.
A hiperbár oxigénterápiáról
A hiperbár oxigénterápia során a páciensek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában (ún. keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os oxigént lélegeznek be. A koncentráltan belélegzett oxigén a szokványos körülményeknél 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.
A terápia eredményesen alkalmazható lábszárfekély, nehezen gyógyuló sebek, csont- és ízületi sérülések esetében, plasztikai vagy helyreállító beavatkozások után, fertőzések (húsfaló baktérium, Lyme-kór), gyulladások (pl.: csontgyulladás), fülzúgás, migrén kezelésére, valamint agyvérzés miatt kieső funkciók bizonyos mértékű helyreállítására is.
Magyarországon egyedüliként a Baromedical Zrt. működtet Hiperbár Centrumot, amelynek a budapesti Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet ad helyet. A Hiperbár Centrum 2005 szeptemberében kezdte meg működését.
További információk: www.baromedical.hu
Indexkép forrása: www.stockfreeimages.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)