Óvatosan a gyógyszerekkel!
Életünk során legalább egyszer biztosan szenvedtünk már a fejfájás kínzó érzésétől. A lakosság 40-50 százaléka pedig rendszeresen küzd különböző típusaival. A krónikus fejfájástól szenvedők gyakran esnek a fájdalomcsillapítók átmeneti enyhülést kínáló csapdájába, mely több szempontból is veszélyes lehet. A fájdalomcsillapítók gyakori szedése károsítja a gyomor- és bélnyálkahártyát, melynek súlyos következménye lehet gyomor- és nyombélfekély kialakulása – figyelmeztet dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus, a Sleep Center főorvosa.
Szervi eltérés is okozhatja
Fejfájás több okból jelentkezhet. A tavasszal gyakori fronthatások mellett kísérője lehet a náthás, influenzás megbetegedéseknek. Oka lehet szervi eltérés is, a nyaki csigolyák addig fel nem ismert elváltozása, a túlzott dohányzás, a másnaposság, a stressz és a kialvatlanság is. Fejfájást okozhat még a különböző izomcsoportok görcse, merevsége, a magas vérnyomás, a cukorháztartás zavara, rossz látásélesség, pajzsmirigy betegség, krónikus arcüreggyulladás, vagy gyulladásban lévő foggyökér is.
Fejfájás típusok
Az ún. önálló fejfájás betegségek csoportjába tartozik a migrén, a tenziós fejfájás, vagy a viszonylag ritka, de igen erős fájdalmakat okozó cluster típusú fejfájás. A migrén általában féloldali, a fej egyik oldalán jelentkezik, jellegében görcsös, lüktető, s órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat. Típusos kísérő tünetei a hányinger, hányás, hang-és fénytúlérzékenység. A tenziós fejfájás a fej körül, abroncsszerű fájdalommal jár, mely a nyaki- tarkótájék felé is kisugározhat. Gyakran kíséri szorongás és depresszió. A cluster típusú fejfájás féloldalon, jellegzetesen a szem körüli környéken okoz éles, szúró fájdalmat, amelyhez könnyezés, orrdugulás, orrfolyás, szempirosság is társul.
Hogyan kezelhető?
A fejfájás kezelésére ma már számtalan lehetőség áll rendelkezésünkre. A gyógymódok típustól és egyéntől függőek lehetnek, így azok meghatározása minden esetben szakorvos feladata.
A fejfájás okainak felderítése során a betegek első körben neurológushoz kerülnek, aki a panaszok függvényében további kivizsgálást javasolhat. A fájdalmak alapos feltérképezéséhez indokolt lehet belgyógyászati, szemészeti, fogászati kontroll és képalkotó vizsgálat (CT, MR, érvizsgálat) elvégzése is.
A fejfájás hátterében álló okok alapos felderítése után kezdhetjük meg a fájdalom megszűntetését. A terápia minden esetben személyre szabott és függ a fejfájás típusától. Általánosságban elmondható, hogy a fájdalomcsillapítás mellett ajánlott életmódbeli változtatásokat is bevezetnünk a fejfájás megelőzésének érdekében. Fontos a napi rendszeresség visszaállítása az étkezéseket, alvást, fizikai aktivitást illetően, a káros anyagok – dohányzás, alkohol - kerülése. Emellett a különböző relaxációs kezelések és stresszoldó módszerek, masszázs is hatásosak lehetnek.
www.sleepcenter.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)