A kutatók vizsgálata kimutatta, hogy azok, akiknek magas a transz-palmitolajsav szintje, 60%-kal kisebb kockázattal lesznek cukorbetegek. A transz-palmitolajsav olyan esszenciális zsírsav, melyet az emberi szervezet nem tud előállítani, jó hír azonban, hogy a tejben természetes formában megtalálható. Így a rendszeres tejfogyasztóknál a diabétesz kialakulásának esélye 2/3-dal csökken. A tej magas vitamin- és kalciumtartalmát eddig is ismertük: csak ebben az alapélelmiszerünkben található meg fehérje, kalcium, D-vitamin, foszfor, tejzsír és tejcukor együtt, megfelelő arányban, így biztosítva a kalcium legkönnyebb felszívódását az emberi szervezetbe. Az amerikai kutatás most azt is kimutatta: van még olyan eleme a tejnek, mely segíti egészségünk megóvását, és védelmet jelenthet a 2-es típusú cukorbetegség ellen.
A Harvard egyetem tudósai és munkatársaik évtizedekkel ezelőtt indítottak el az Egyesült Államok területén egy átfogó vizsgálatot, hogy megállapítsák, milyen szerepe van a legtöbb halálesetet okozó szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőinek a szívroham és az agyi katasztrófa bekövetkezésében. A kutatás során igen részletes adatokat gyűjtöttek a résztvevők táplálkozási szokásaival kapcsolatban is, emellett rendszeresen mérték az anyagcsere adatokat, a vércukor értéket, valamint az inzulin- és vérzsírszinteket is.
Korábbi állatkísérletes adatok arra utaltak, hogy bizonyos zsírsavaknak kedvező hatása van a szervezetre. A Harvard egyetem kutatóinak munkacsoportja azt vizsgálta, hogy csaknem négyezer, 65 évesnél idősebb ember vérében milyen mennyiségben fordul elő a transz-palmitolajsav. Ezt az olajsavat az emberi szervezet nem tudja előállítani, csak táplálékkal vehetjük magunkhoz. Szerencsére minden tejtermékben megtalálható: a tejben, így sajtban, joghurtban egyaránt.
Az ismételt vizsgálatok során mind világosabban látszott, hogy akinek vérében sok a transz-palmitolajsav, annak a koleszterinszintje kedvezőbben alakul, emellett pedig lényegesen kisebb lesz az esélye annak, hogy cukorbeteg lesz. A védőhatás rendkívülinek bizonyult: akinek magas volt a transz-palmitolaj szintje, mert sok tejet, illetve tejterméket fogyasztott, annál 60%-kal csökkent a cukorbetegség kialakulásának kockázata.
„A diabétesz rizikó 60%-os csökkenése rendkívül erős védelmi hatást jelent a cukorbetegség ellen, a legerősebbet, amit eddig ismertünk” - áll az angol nyelvű tanulmány összefoglalójában. „A következő lépésünk az lesz, hogy további vizsgálatokkal fényt derítünk arra, hogy a transz-palmitolajsav célzott adagolása terápiás hatással jár-e a betegségre” - jelentette be a Harvard egyetem munkacsoportja.
„A kutatás bebizonyította, hogy tejtermékek rendszeres fogyasztása mellett igen jelentős mértékben csökken a diabétesz kialakulásának kockázata” - értékelte a tanulmány eredményét Dr. Matos Lajos kardiológus. „Nyugodtan fogyasszunk csökkentett zsírtartalmú tejet a javasolt napi fél liter mennyiségben, hiszen az jótékony hatással van szervezetünkre” - tette hozzá a szakember.
Korábbi tanulmányok már elővetítették a tejnek a cukorbetegség megelőzésében játszott szerepét, az inzulinrezisztenciára helyezve a hangsúlyt. Az inzulin a véráramban lévő cukrok átalakításához szükséges, továbbá segíti a sejtek energiatermeléséhez szükséges cukor felvételét. Az inzulinrezisztenciában szenvedő emberek véréből a cukor nem jut be a sejtekbe, ami hiperglikémiát okoz, ez pedig 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. A tej- és tejtermék-fogyasztás segítheti az inzulinrezisztencia megelőzését.
Fotó: Knipsermann: Gesund!
Véd a tej a diabétesz ellen! |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Ardienn
#2
2011. szeptember 30. 13:23:52 | péntek |
Hát mielőtt mindenki eszeveszettül tejet és tejtermékeket kezdene magához venni, rövid tájékoztatás az inzulin rezisztenciáról, amit szokás ugye a 2-es típusú cukorbetegség előszobájának is hívni... kialakulását elősegíthejük, ha az inzulinszintünket folyamatos az egekbe szöktetjük-; egy idő után elérhetjük, hogy a hasnyálmirigyünk Langerhans-szigeteiben az inzulintermelő béta-sejtek pusztulásnak induljak.
Ezt legbiztosabban magas inzulinindexű ételek bevitelével érhetjük el pl.: szárazbab, fehérkenyér, burgonya és az összes tejtermék. Tehát, ha valaki inzulin rezisztens, majd cukorbeteg akar lenni, igyon rá TEJET! A tisztelt kardiológus úr beszélt belgyógyásszal a fenti kérdésről??
|
|
|
|
ildy88
#1
2011. szeptember 29. 18:01:46 | csütörtök |
Én sok tejet iszom, imádom!
|
|
|
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)