A nevetés pozitív stressz
Negyven éve ismert, hogy egy jóízű nevetés enyhíti az autoimmun betegségek tüneteit – ahogyan azt egy Norman Cousins nevű kutató megfigyelte. Ez a kutatás folytatódott a ’80-as években is, amikor dr. Lee S. Berk leírta, hogy a nevetés csökkenti a stresszhormonok szintjét és serkenti a védő hatású immunsejtek termelődését. Sőt, ekkor már úgy fogalmazott, hogy a nevetés élettani hatásai nagyjából megfelelnek a közepes intenzitású testmozgásénak. Milyen változásokat eredményez tehát a legjobb orvosságnak is nevezett felszabadult kacagás?
- erősíti az immunrendszert
- csökkenti a stresszhormonok és a „rossz” koleszterin szintjét
- növeli a védő hatású koleszterin szintjét
- csökkenti a feszültséget, segít kilábalni a lelki mélypontokról, így megóv a krónikus betegségektől
- hatására kevesebb kortizol és dopamin nevű hormon termelődik, amelyek így kevésbé gátolják az immunrendszert, vagyis a sokat nevető emberek ellenállóbbak a fertőzésekkel szemben
Aktív mozgás és érvédelem egyben
Jó hír lehet a kevésbé elszánt sportolóknak, hogy a nevetés valóságos kardioedzés is. Egy amerikai tanulmány szerint, mindössze 1 percnyi kacagással olyan szívritmus gyorsulást érhetünk el, mintha 10 percig dolgoztunk volna az evezőgépen. Ráadásul ilyenkor a vérnyomás is megemelkedik, számos izmunk megfeszül, és a gyorsuló lélegzés hatására a szövetek oxigén- és tápanyagellátása is javul. Sőt, a nevetéssel sokkal több kalóriát is égethetünk.
A sok nevetés az erek állapotára is jó hatással van. Ez egy olyan kísérletben bizonyosodott be, amelyben egy humoros és egy felkavaró videoklipet néztek végig a kísérleti alanyok. Kiderült, hogy a rossz hangulatú film megtekintése után, átlagosan 35 %-kal csökkent az ereket bélelő hámszövetben a véráramlás, míg a vicces film után, 22 %-kal javult. Vagyis ha nevetünk, egészségesebbek maradnak az érfalak, ami viszont döntő jelentőségű az érszűkület megelőzése szempontjából.
Nevetve könnyebb
Ma már egyértelműen bebizonyosodott, hogy a nevetés, a boldogság, de legalábbis a pozitív életszemlélet képes „átállítani” az agy reakcióit a minket érő ingerekre. Pozitív lelkiállapotban könnyebben elviseljük, sőt jelentéktelenebbnek látjuk a mindennapok kellemetlenségeit, és a negatív események kiváltotta élettani reakciók sem annyira súlyosak. Ennek hátterében valószínűleg a nevetés hatására felszabaduló endorfin, az úgynevezett „boldogsághormon” áll.
Ezen kívül a nevetéssel, a magabiztos mosollyal eleve pozitív képet sugárzunk magunkról, mintegy azt üzenjük: elégedett vagyok magammal és a világgal. Így pedig sokkal szívesebben közelednek felénk mások is, könnyebben nyílnak meg a kapuk, úgy is mondhatnánk: mosolygás vs. összeszorított száj: 1:0.
Lehet szebb egy mosoly?
„Sokan egyszerűen azért nem mernek önfeledten nevetni, mert nem elégedettek a fogaikkal. Holott nincs olyan rendezetlen, vagy éppen csak kis esztétikai hibával rendelkező fogsor, amelyet ne lehetne szebbé, harmonikusabbá varázsolni. A fogak, és ezeken keresztül a mosoly és az arc harmóniájának tökéletesítése ma már megvalósítható különféle speciális esztétikai fogászati, bőrgyógyászati, kozmetológiai beavatkozásokkal” - ismerteti dr. Hatházi Katinka, az Oxygen Medical mosolytervező specialistája.
Az arc és mosoly harmóniájának megteremtésében fontos szerepet játszik az arc egyes vonásainak összetett elemzése. Az arcformának, szimmetriának, a pupillák távolságának, az ajkak íveltségének figyelembevétele elengedhetetlen egy adott archoz illő mosoly, fogsor megalkotásában. Legyen akár szó a saját fogak minimális korrekciójáról, vagy komolyabb beavatkozásokról, mint a koronák, vagy nagyobb elülső hidak cseréje, készítése.
A tervezési folyamatban nagy segítséget nyújt egy olyan számítógépes modellező program, melynek képi megjelenítésével, a páciensről készített arcfotók alapján páciens és fogorvos együtt elemezhetik, beszélhetik meg a tervezett átalakításokat, beavatkozásokat, a tervezett mosoly ívét, fogak formáját, stílusát. A vizuális tervezés következtében a végeredmény biztosan és rövidebb idő alatt megszületik, megkímélve pácienst és orvost a hosszas próbáktól, alakítgatásoktól.
www.oxygenmedical.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)