Nemrégiben neves nemzetközi szakemberek létrehozták az egyidőben fellépő asztma és szénanátha (rinitisz) ellátását szolgáló szövetséget, a CARMA-t, amely világméretű kampányt indít, hogy elősegítse mindazok felkutatását és korszerű kezelését, akiknél együttesen jelentkezik a két kór.
Az épp szezonjában lévő szénanátha és az asztma valóban szoros összefüggésben áll egymással - mondja dr. Gálffy Gabriella, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának adjunktusa. - Ha az eleinte csak kisebb kellemetlenségeknek látszó tüneteket: orrfolyást, orrdugulást, szemviszketést, tüsszögést kiváltó szénanátha tartósan fennáll anélkül, hogy kezelnék, nagy eséllyel alakulhat ki asztma. Ugyanakkor az asztmások akár 80 %-ának van szénanáthája is. Ha a két betegség együtt jelentkezik, a rinitisz jelentősen ronthatja a beteg asztmáját.
Mindkét betegségnél légutaink valamely része kerül folyamatos gyulladásba allergiás alapon: a szénanáthánál a felső légutak, az asztmánál a hörgők. Közösek az allergiás reakciót kiváltó tényezők és a gyulladáskeltő anyagok, köztük pl. az ún. leukotriének jelenléte. Amennyiben az említett szénanáthás panaszok zavarják a munkavégzést és a szabadidős tevékenységet, különösen, ha köhögés és nehézlégzés is jelentkezik, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Egyrészt kezelni kell a szénanáthát, másrészt ki kell vizsgálni, hogy a rinitisz mellett nincs-e már kialakult asztma. Ehhez háziorvosi beutalóval allergológus, felnőtt- vagy gyermektüdőgyógyász szakorvosi vizsgálat szükséges. Nem véletlen, hogy a CARMA célkitűzései között külön kiemeli, hogy a rinitiszes betegek kezelésekor rutinszerűen el kellene végezni az alsó légúti tünetek értékelését, az asztma diagnosztizálását vagy kizárását.
Az asztmás betegeknek pedig figyelniük kell arra, hogy a szokásos asztmás panaszaik romlanak-e az allergiaszezonban, illetve észlelik-e magukon a szénanátha tipikus tüneteit. Ha igen, ezt feltétlenül jeleznie kell tüdőgyógyász vagy allergológus szakorvosnak. A két betegség együttes jelenlétekor ugyanis az asztma csak akkor tartható egyensúlyban, ha egyúttal a szénanáthát is kezelik.
A szénanátha és asztma együttes előfordulásakor a kezelés célja a közös légúti gyulladás egyidejű csökkentése. Rendelkezésre áll olyan hormonmentes tabletta, mely egyszerre hat mindkét betegségre, gátolva a mindkettőben szerepet játszó leukotriéneket. Egyszerre ad jobb asztmakontrollt, és hatásosan javítja a szénanátha tüneteit is, így alkalmazása egyszerűbbé teszi a két betegség karbantartását. Szakorvosi javaslat alapján a társadalombiztosítás által is támogatott.
Ne zárkózzon be szobájába a rosszabbodó tünetek miatt! Még élhet teljesebb életet. Kérdezze meg tüdőgyógyászát vagy allergológusát az asztma és a szénanátha együttes, egyidejű kezelésének lehetőségéről!
A szénanátha és az asztma együtt még veszélyesebb |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Védjük az ízületeket!
Pote
#2
2010. április 30. 10:54:53 | péntek |
Sokan azért próbálnak bezárkózni ilyenkor, mert steroidos gyógyszereket kapnak tüneti kezelésre és inkább nem szedik, mert annak csak mégtöbb mellékhatása van. Legalább is nekem sok ismerősöm ezt mondja. Még ezt nem hallottam, hogy van hormonmentes készítmény is. Pár éve nekem is dugul az orrom, de szerencsére más tünetet nem fedezek fel magamon! Maradjon is így.
|
|
|
|
totya69
#1
2010. április 30. 08:44:48 | péntek |
Nem tudom, nekem elég erős pollen allergiás tüneteim vannak nyáron, de egyik gyógyszer sem segített semmit.
|
|
|
|
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)