Az Yerba Mate teacserje Dél-Amerikában őshonos. Több ezer éve használják már a népgyógyászatban élénkítő teafűként. Európa a jezsuita misszionáriusok közvetítésével - Amerika felfedezése után - találkozott először a mateával. Innen erednek a matea további elnevezései is: jezsuita tea, misszió tea. A misszionáriusok megfigyelték, hogy a guarani indiánok rendkívül sokat fogyasztanak e növény főzetéből.
Különleges, semmihez sem hasonlítható aromája, kiemelkedő élénkítő hatása van. A mate teát hidegen áztatva is lehet fogyasztani. Bár élénkít, de fennmarad a szervezetben az egyensúlyi állapot. Csökkenti a fáradtságérzést, beállítja az alvási ciklust, és csökkenti a vérnyomást. Több klinikai tesztben kiemelik antioxidáns hatását, a központi idegrendszerre gyakorolt pozitív befolyását. A candida diéta alappilléreként tartják számon, segít a kor legyőzésében. Amikor az édesség iránt farkasétvágyat érzünk, írót és a mate teát fogyasszunk. (Érdemes még a kendermagot is megemlíteni.)
A mate és a kombucha együttes használata aktiválja az anyagcsere-folyamatokat, stimulálja a központi idegrendszert, az erős antioxidáns reakciók hatásai együttesen valóban támogatják a súlycsökkenést és a candida diétát. Amikor fogyókúráról beszélünk, soha nem szabad elfelejtkezni arról, hogy szervezetünk méregkészletei a zsírszövetekben találhatók. Míg zsírt sokféle módszerrel tudunk égetni, addig mérgeket nem. A fogyókúra során a zsírszövetekből felszabaduló mérgek a vérbe kerülnek.
Májunk fő feladata a mérgek kiválasztása, és a szervezetből való kiürítése, a fő méregtelenítő a glükuronsav. A kombuchában lévő glükuronsav és származékai mennyisége meghaladja a 25 mg/l-t, ami a legmagasabb ismert érték a természetes élelmiszerek között. A teafüvet, ha leforráztuk pár perc után szűrjük le, de készíthetjük hideg áztatással is. A filteres teát forrázás után, 2- 3 percig áztassuk. Jótékony hatását rövid időn belül kifejti. A teát ajánlatos reggel éhgyomorra inni. Felfrissülünk tőle, és derűsebb lesz a napunk.