A Magyar Vöröskereszt, az Egészséges Településekért Alapítvány és a GlaxoSmithKline Kft. harmadik éve hirdeti meg pályázatát térítésmentes méhnyakrák elleni oltásra, amelynek keretében eddigi években összesen 400 hátrányos helyzetű lányt oltottak be. Idén a pályázati keret emelkedésével másfélszer annyian kaphatják meg az oltást, így 300 gyerek juthat ingyenesen a vakcinához.
A pályázaton az 5000 fő lakosságszám alatti, hátrányos és leghátrányosabb helyzetű települések alap- és középfokú oktatási intézményei vehettek részt.
„A tudományos kutatások eredményeképp egyre modernebb eszközök és lehetőségek állnak rendelkezésre a rákos megbetegedések megelőzésében és kezelésében. Ennek egyik kiemelkedő mintája a hazánkban már elérhető méhnyakrák elleni vakcina, melyhez ezen a szolidaritást és köz-felelősséget példaértékűen tükröző pályázati lehetőségen keresztül olyan hátrányos helyzetű települések serdülő lányai is hozzájuthatnak, akik családjai egyébként nem engedhetik meg maguknak a szérum megvásárlását.” - hangsúlyozta beszédében Dobrev Klára, az Egészséges Településekért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A tavalyi felhívásra közel 200 iskola, több mint 8000 vakcina igénylésére adta be pályamunkáját.
Az idei pályázati kiírás összetettebb munkát vár el a szándéknyilatkozatot beadó iskoláktól. A tanulók egészségmegőrzéssel kapcsolatos feladatokat is kaptak. A nyári szünidő alatt egészségnaplót kell készíteniük, amelyben folyamatosan vezették, hogy a vakáció alatt mennyire figyelnek oda az egészségükre, majd ősszel egy vetélkedőből és plakátkészítésből álló egészség-délutánt kell megszervezniük az intézményeknek. Mintegy 100 iskola nyújtotta be pályázatát. Célunk az, hogy minden pályázó iskolát aktívan bevonjunk az egészségmegőrzéséért folytatott mozgalomba. A pályázatban elnyerhető támogatást olyan intézmények tanulóinak ítéljük, akik a program ideje alatt maguk is tesznek egészségükért és szakemberek segítségével minél több ismeretet szereznek meg ezen a területen.
„A GlaxoSmithKline elkötelezett a méhnyakrák megelőzése mellett, és büszke arra, hogy közös társadalmi összefogás keretében tudja felhívni a figyelmet a betegség megelőzésére. A 300 oltás pályázati úton való felajánlása nem egyszeri alkalom, hanem -összhangban a cég társadalmi felelősségvállási stratégiájával, ami a betegségek megelőzésére, és az egyéni felelősségvállalásra koncentrál, évről évre meghirdetjük majd ezt a pályázatot” - mondta el Leitner György, a GSK ügyvezető igazgatója.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Méhnyakrák
A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) onkogén (rákkeltő) típusaival való fertőződés okozza. Minden szexuális életet élő nő veszélyeztetett a HPV-fertőzés szempontjából, mely az érintett nő családi kórtörténetétől függetlenül méhnyakrák kialakulásához vezethet. A méhnyakrák a második leggyakoribb, a nőket érintő daganatos betegségek között. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a méhnyakrák évente 270 000 nő halálát okozza, az új méhnyakrákos betegek számát pedig évi 500 000-re becsülik. Európában mintegy 30 000 nő veszti életét a súlyos betegségben évente, azaz minden 18-adik percben meghal egy nő méhnyakrákban, illetve minden esztendőben 60 000 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak. Magyarországon még az unióhoz képest is súlyosabb a helyzet. Hazánkban tavaly 417-en haltak meg méhnyakrákban, pedig az időben felfedezett betegség szinte 100%-ban gyógyítható. A lakosság védőoltási és szűrési hajlandósága messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. A szervezett szűréseken a behívott nők 6-6,5 százaléka vesz részt évente, annak ellenére, hogy a vizsgálat fájdalommentes és Európában szinte egyedülállóan térítésmentes, valamint még az útiköltséget is visszatéríti az OEP. Hazánkban hetente 10 nő meghal méhnyakrákban, míg az észak- és nyugat európai országokban csak évi néhány ilyen haláleset történik. A felvilágosító kampány célja, hogy minden nő életkorra való tekintet nélkül tudja - a méhnyakrák ellenes védőoltással és a rendszeres szűrésen való részvétellel szinte teljesen kizárható a méhnyakrák okozta elhalálozás.
Az oltás
A méhnyakrák megelőzés első lépése lehet, hogy védőoltással megelőzzük a betegségért felelős HPV-fertőzés lehetőségét. Az oltóanyag a vírus elleni természetes immunitásunkat erősíti, megakadályozza a HPV leggyakoribb rákkeltő típusai által kiváltott, esetlegesen méhnyakrákot okozó fertőzés kialakulását. A teljes oltási sor három adagból áll, az első és a harmadik adag között fél évnek kell eltelnie. A védőoltások receptkötelesek, a háziorvos, a házi gyermekorvos és a nőgyógyász is beadhatja annak, aki kéri. A védőoltás minden nőnek ajánlott korosztálytól és HPV státusztól függetlenül. Az oltás után a rendszeres szűrést ugyanúgy folytatni kell, a szűrés és az oltás együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet méhnyakrák ellen.
www.egeszsegterv.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)