Kevés olyan gyógyító intézmény működik hazánkban, amely akkora múlttal, olyan mélyen gyökerező hagyományokkal rendelkezik, mint az 1884-ben, Angyalföldi Magyar Királyi Elmebeteg Ápolda néven megnyitott kórház.
Az évfordulót egy kétnapos rendezvénysorozattal köszöntjük, amelynek keretében 2009. május 16-án, szombaton a lakosságnak szóló nyílt napot rendezünk - szűrővizsgálatokkal, személyre szóló tanácsadással, egészségügyi ismeretterjesztő előadásokkal és a pszichiátriai osztályokon kezelt betegek művészetterápiás foglalkozásain született alkotások bemutatásával.
A 9-14 óráig tartó Nyírő Nyílt Napon, a Lehel úti kórházban ingyenes melanóma szűrés, érszűkület, aranyér, hasi ultrahang(epekő), női onkológiai (méhnyakrák, hüvelyi ultrahang) és EKG vizsgálat mellett koleszterin, vércukor és vérnyomás mérésre várjuk a jelentkezőket. Lesz diétás, pszichiátriai, valamint terhes- és meddőségi tanácsadás. Működik majd a tiniambulancia is. Gerinc-, vénás-, artériás-, állóképességi- és Parkinson tornán is részt vehetnek az érdeklődők. Szintén nagy érdeklődésre tarthatnak számot tájékoztató előadásaink. Ezek témái a rejtőzködő érszűkülettől, a fejfájás "titkaitól" és az egynapos sebészettől kezdődően egészen a depresszióig, kényszer- és drogbetegségig (dr. Funk Sándor) terjednek.
A gyógytornák időpontja:
A torna időtartama: kb. 30 perc (előkészülettel öltözéssel 1 óra)
A résztvevők maximális létszáma: 8 fő
A csoportok időrendben ( ez változtatható )
8.00-9.00 : gerinctorna
9.00-10.00 : állóképességi tréning
10.00-11.00 : vénás értorna
11.00-12.00 : artériás értorna
12.00-13.00 : gerinctorna ( vagy Parkinson torna )
A tornák rövid leírása:
Gerinctorna:
Mozgásszegény életmódunknak köszönhetően szinte nincs is olyan ember, akinek élete során ne fájt volna a dereka, háta vagy a nyaka.
A torna során nemcsak a gerinc szakaszait, hanem minden olyan ízületet átmozgatunk, amelyek befolyásolják a gerinc mozgásait. Különböző testhelyzetekben elsősorban nyújtó gyakorlatokat végzünk.
Minden olyan embert várunk, aki szeretné átmozgatni „berozsdásodott” ízületeit.
A torna előtt, ha lehetséges konzultáljon a háziorvosával, vagy a kezelőorvosával az esetleges ellenjavallatokkal kapcsolatban!
Vénás torna:
A vénás tornát elsősorban azoknak ajánljuk, akinek régebben mélyvénás trombózisuk volt, vagy visszértágulatuk van (viszeres láb), vagy pl. akik álló munkát végeznek.
A tornát mindig vízszintes testhelyzetben, azaz fekve végezzük, így segítjük a vénás keringésünket.
A torna előtt ebben az esetben is konzultáljon a háziorvosával vagy kezelőorvosával az esetleges ellenjavallatok vagy társbetegségek miatt.
Artériás értorna:
Az artériás értornát azoknak javasoljuk, akiknek érszűkületük van. A szűkület mértékétől függően különböző típusú tornát ajánlunk. A nyílt napon az intervallum tréninget szeretnénk bemutatni, amely során az adott szűkület alatti izmok szakaszos edzését végezzük álló vagy ülő testhelyzetben.
A megfelelő hatékonyság eléréséhez természetesen részletesebb kivizsgálás szükséges, hiszen a torna függ a szűkület helyétől és mértékétől.
Ezen alkalommal mégis szeretnénk megmutatni, hogyan lehet a gyógyszeres kezelés mellett gyógytornával is segíteni az érszűkületes betegeknek.
Állóképességi tréning:
Számtalan betegség kapcsán végezhetünk állóképességi tréninget, pl. infarktus utáni rehabilitáció, cukorbetegség, magas vérnyomás, ill. túlsúlyos betegek esetén. Az előzetes vizsgálat ennél a tornánál rendkívül fontos, így ha lehetőség van rá terheléses vizsgálat után, de mindenképpen kardiológusának engedélyével vegyen részt a tornán!
A tréning során ciklikus, nagy ízületeket igénybe vevő, dinamikus gyakorlatokat végzünk. Ahhoz, hogy terápiás hatása legyen a tornának, természetesen nem elég egy alkalom, így a nyílt napon végzett torna csak ízelítő.
Nagyon sok ember (még az "egészségesnek hitt” is) ilyenkor szembesül azzal, mekkora is a fizikai terhelhetősége.
Parkinson torna:
A Parkinson-kóros betegeknél nagyon fontos az ízületek átmozgatáson kívül az automatikus mozgások segítése (fordulás, leülés, felállás, járás stb.).
A torna során így előnyben részesítjük az ütemes, dinamikus, lendületes gyakorlatokat, amit akár zenére is végezhetünk.
A Parkinson tornának a csoportos formáját azért is ajánljuk, mivel a betegekre rendkívüli pozitív pszichés hatást gyakorol.
A szűrésekre, a tanácsadásokra és a gyógytornákra - amelyekre csak korlátozott számban tudjuk fogadni az érdeklődőket - telefonon lehet előzetesen bejelentkezni 2009. május 4-12. között naponta 8-12 óra között a 452-94-80 telefonszámon.