A ma már népbetegségnek számító allergia civilizációs betegség. Vagyis minél inkább eltávolodunk a természetes életmódtól, annál több embernél jelentkezik a tünetcsoport.
Rendkívül széles skálájú, kellemetlen, gyakran súlyos, időnként kifejezetten veszélyes tünetegyüttes. A panaszokat kiváltó anyagokat allergénnek nevezi a szakirodalom. Eredete lehet szerves, élő anyag / pl. pollen, atka, szőr, gomba, élelmiszerben fehérje vagy cukor, liszt /, illetve szervetlen, mechanikai / pl. bányászoknál a kőpor / vagy kémiai hatású / pl. élelmiszertartósító adalékanyagok, ételszínezékek, mosó- és tisztítószerek , kozmetikumok, műszálas ruhanemű, kenő - és hajtóanyagok, építőanyagok, égéstermékek /. Mivel ilyen sokféle anyag válthat ki a szervezetből túlérzékenységet, a tünetek is igen sokfélék lehetnek.
-
légúti tünetek: szénanátha, vagy annak súlyosabb változata; az asztma
-
bőrtünetek: a pici piros kiütés, hólyagos kiütés, vörös bőrfelület, pörkös bőrfehéredés, bőrkiszáradás, hámlás, elszíneződések / pigmentáció /, ekcéma, de lehet egészen súlyos, csaknem teljes testre kiterjedő változata is.
-
anyagcsere zavarok: ezt elsősorban élelmiszerek váltják ki, a hányás - hasmenéses tünetektől kezdve egészen az életfunkciók veszélyezettségéig terjedő tünettegyüttessel, leggyakoribb allergének a tejcukor, a fehérje, a liszt és a tartósítószerek.
Amire a szülőknek figyelni érdemes: a szénanátha nagyon fiatal korban jelentkezhet. A hajlam genetikailag öröklődik, de mindig kell hozzá valamely külső, a folyamatot beindító tényező. Tünetei: légszomj, kapkodó, nehezített légzés, nagyon piros vagy épp nagyon fehér bőr, az oxigénhiánytól elkékülő ajak jelzi a rohamot. Ha előszőr tapasztaljuk ezt gyermekünknél, nagyon fontos, ne essünk pánikba, bármíly rémísztő is a látvány! Ha szobában volt a gyermek, azonnal friss levegőre kell vinni, mert a szobában volt valami, ami kiváltotta a rohamot / pl. takarításkor lakáspor/, ha szabad levegőn jelentkezett a roham, akkor épp fordítva: azonnal zárt térbe kell mennünk, mert valószínűleg a légkörben van jelen a "bűnös". És természetesen azonnal orvoshoz kell fordulni. Tüneti kezelést tudnak alkalmazni, s a gyermek korának megfelelő módszerekkel meghatározni a zavaró anyagot.
Hasonló a helyzet az ételekkel szembeni allergiánál. A hányás, hasmenés nem mindjárt jelentkezik, csak nagyon súlyos esetben. Kiütések a bőrön, elhalványodó vagy nagyon sötét foltok, bőrhámlás, viszketés jelzi az anyagcsere felborulását. Ebben az esetben is orvoshoz kell fordulni.
Kicsi gyermekeknél nagyon nehéz meghatározni az allergiát kiváltó anyagot. De a szülők zseniális megfigyelők. Jól megfontolt eljárással az orvos és a védőnő segítségével többnyire ki lehet szűrni, mely anyagra reagál túlzottan a gyermek, ezek kerülésével, megfelelő táplálkozással és életvitellel, gyógyszerek szedésével jól egyensúlyban tartható a gyermek állapota. Az allergia, néhány valóban súlyos, speciális típusától eltekintve, a gyermekek fejlődésében nem okoz károsodást.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)