Lelki egészségünk ápolásának Magyarországon még egy kevésbé ismert formája a művészetterápia. Ez a terápia alapvetően három művészeti ágra alapozza munkáját: mozgásra, zenére és képzőművészetre.
A képzőművészetterápia az ember imaginatív természetéből indul ki. Ezalatt a képi gondolkodásmódot, a fantázia vizuális megjelenését vagy például az álommunkát értjük, mely szintén képekben jelentkezik. A képi kifejezést kevésbé tudjuk kontrollálni, mint a verbálisat, így több lehetőséget ad arra, hogy mélyebben, őszintébben feltárjuk vele pszichés folyamatainkat.
Mit is jelent ez?
Ez a terápiás munka csoportterápiás keretek között az alkotásra helyezi a hangsúlyt. Az alkotás során lehetőségünk van saját megismételhetetlen lényünket megismerni. Arra az alapélményre épít, hogy mindenki saját maga alakítója lehet. A művészi munkában a "belső" és a "külső" összehangolódik, s így mint egy képernyőre kivetülnek lelki tartalmaink, mozgásaink. E munka során "belső rendezetlenségeink" is kívülre helyeződnek, s a kész alkotás tárgyiasítja, megtartja érzéseinket.
Ennek egyrészt fájdalom- és feszültségcsökkentő hatása van. Másrészt a folyamat második részben alkotó és alkotás kapcsolatba lép egymással, ami különleges lehetőségeket ad arra, hogy rátekintsünk belső tartalmainkra. Az önreflexió segítségével átélni, rendezni és feldolgozni tudjuk belső élményeinket.
Miért jó ez?
A megértett érzéseknek az egyén már nem kiszolgáltatott! Azokat integrálni tudja személyiségébe és a megélt tapasztalatokkal gazdagíthatja életét. Ebben az esetben minden élmény egy lehetőség. A "negatív" élmény is!
Miben segít a csoportmunka?
A csoport, a közösség megtartó erejével segíti az egyén munkáját. Intenzívebbé és sokoldalúvá teszi a tükrözést. Különleges ajándéka még a csoportnak, hogy az egyén nincs egyedül élményeivel, hanem megértve érzi magát.
A képzőművészetterápia során az alkotással minden esetben létrehozunk valami újat. A alkotó folyamatban alakítjuk magunkat, egyedi alkotásainkkal megtapasztaljuk kreativitásunkat is, mely hatással van kapcsolati kreativitásunkra, helyzetmegoldó illetve problémamegoldó kreativitásunkra.
Technikailag használunk festéket, tust, krétát, szenet, ceruzát, agyagot stb. De ez nem azt jelenti, hogy a kézügyesség feltétele a részvételnek. Sőt néha azt is ki szoktuk próbálni, hogy az ügyetlenebbik kézzel dolgozunk a "tisztább kép" kedvéért.
A művészetterápiát mindenkinek ajánljuk, aki a művészet segítségével szeretné megismerni, elfogadni, csodálni önmagát. Azoknak, akik dolgozni szeretnének lelki egészségükön, fel szeretnék ismerni lehetőségeiket vagy elindítani öngyógyító folyamataikat.
A fenti céllal indítunk művészetrápiás önismereti csoportot serdülők számára keddi napokon 15.00-17.00-ig a PszichoFészekben a III. kerületben.
Írta: Rozgonyi Emőke
Jelentkezés és bővebb információ: pszichofeszek@pszichofeszek.hu vagy 06-20-454-9682
www.pszichofeszek.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
|
Balogh KornéliaKlinikai szakpszichológus (szabadságon)Elérhetőségeim: Telefon: 06-20/454-96-82 E-mail: pszichofeszek@pszichofeszek.hu Honlap: http://www.pszichofeszek.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)