Az újszülött még nem lát élesen, két szemét sem használja együtt. Ezt tapasztalatból is tudhatjuk. Ezeket a képességeket meg kell tanulnia a növekedés folyamán, hasonlóan egyéb képességekhez. A csecsemő születése után csak a mozgást észleli. Kezdetben szemmozgásai összehangolatlanok. A kéthónapos csecsemő szemével már követi a fényt, de a tárgyakat csak egy szemmel nézi. Valószínű, hogy három hónapos korban kezd kialakulni a kétszemes látás első fokozata, majd hat-tizenkét hónapos korban a két szemmel látott tárgyakat „egymásra fekteti”, és az agykérgi tevékenység következtében egy képpé "egyesíti". Aztán a következő lépcső a térlátás, amely egy-másfél éves kortól kezdve fokozatosan fejlődik és tökéletesedik.
Minél korábban fel kell fedezni
A kancsalság, azaz a két szem együttes munkájának zavara korán felfedezve 3-6 évesen tökéletesen korrigálható, ennél idősebb korban azonban már nem állítható meg az éleslátás elvesztésének folyamata. Rendkívül fontos szerepe van tehát a környezetnek, főleg a szülői figyelemnek a kancsalság felismerésében, hiszen a jelek (például a gyerek gyakran hunyorog, fejét kissé ferdén tartja, ez a kényszerfejtartás, így kompenzál…) felfedezése után reális a gyors korrekció. 6-7 évesen még viszonylag könnyen helyreállítható az együttes látáskészség, de később ez a képesség már nincs jelen.
(A felnőttek saját kancsalságukat esztétikai hátrányként élik meg, ami akár depressziós tüneteket is előidézhet. Ezért érdemes műtétet végeztetni még akkor is, ha érdemi látásjavulás nem várható tőle… A kancsalság egyik formája, az ún. bénulásos is - ami a szemizomra vonatkozik -, inkább felnőtteknél jelentkezik, például betegséget kísérő tünetként)
Jellegzetes a kancsalság két másik formája, a kísérő (van egy jól látó szem, amivel néz az illető, és egy rosszabb, ami kancsalállásban van, de a jól látó szem mozgását minden irányban kíséri, tompalátáshoz vezet, oka nem ismert) és a váltott (mindkét szemével jól lát, de a két szemtengely nem párhuzamos, és hol az egyik szemével lát, hol a másikkal)
Különben van időszakos és állandó kancsalság.
Tünetek, apróbb és fetűnőbb jelek
A szülőnek ajánlatos megfigyeléseit memorizálni, mert a szemészeti korrekció a kikérdezéssel kezdődik, amikor tisztázni kell a jelenség észlelésének időpontját, a szem eltérésének irányát, a kancsalság fennállásának gyakoriságát, időtartamát. A szemmozgások vizsgálata, a kancsalság megállapítása, a takarási próba, a kancsalsági szög nagyságának mérése stb. a szakorvos számára nélkülözhetetlen információkat jelent.
A nyilvánvaló kancsalságot könnyű felismerni, a rejtett kancsalságot nehezebb, ehhez speciális vizsgálat szükséges. A rejtett kancsalság esetében a látszólag egészséges szempár együttműködési zavara van jelen, az állandó fejfájások és rosszullétek mellett könnyen előidézője lehet a gyerekek tanulási vagy magatartási zavarainak is. Akiknél a kétszemes együttlátás nem jól működik, nem feltétlenül látszanak kancsalnak. Az agy korrigálni próbál azzal, hogy a két szemet párhuzamos állásra kényszeríti, de ez fárasztó, és okoz is fáradékonyságot, fejfájást, hányingert, fényérzékenységet, szédülést, kettős látást, szemfájást, szemvörösödést. A kétszemes együttlátás biztosítja a megfelelő térlátást, így ha valaki rosszul tájékozódik új helyen, nekimegy tárgyaknak, nem mer fölmenni létrán, csigalépcsőn, az nem csak pszichés, egyensúlyi, hanem akár vizuális zavar következménye is lehet. Ezekre a jelekre jobb idejében felfigyelni!
Ugrálnak a betűk - rejtett kancsalság
Nem is gondolnánk arra, hogy a mind gyakoribb diszlexia egyik oka is lehet rejtett kancsalság. Orvosilag - a szakemberek szerint - ilyenkor olvasás közben a gyerek szeme előtt ugrálnak a betűk, halványabb lesz a szöveg, nyilván nehezen követi a sorokat. A tábláról másolásnál is adódhatnak épp ebből nehézségek. Ezeknek a tüneteknek is az az oka, hogy az agy rövid pihenőhöz akar jutni, s időnként nem dolgozza fel az egyik szem ingereit. Ilyenkor mi azt vesszük észre, hogy a gyerek csak félrebillentett fejjel, vagy otthon az ágyon fekve hajlandó olvasni, írni vagy tévézni.
S hogy mi a tanulság? A szülő a legapróbb gyanú (sokaknál nem okoz panaszt, mert más az egyén idegrendszere) esetén is azonnal vigye a gyereket a szemészhez. A gyógyítás további feltétele az orvos és a szülő állandó együttműködése, mert a kezelés - pláne, ha később kezdődik - akár évekig is eltarthat.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)