A könny szemünk védelmezőinek legfontosabbika. Kimossa az idegen testeket, nedvesen tartja a felszínt, táplálja és oxigénnel látja el a szemet. A könny csak akkor tudja ellátni a feladatát, ha napi 14 000 pislogással a szemfelszínt elárasztjuk vele. Na, de mi van a modern ember életében? Egyre gyakrabban nézünk mereven valamit (televízió képernyőjét a sötétben, megfelelő háttérvilágítás nélkül, a számítógép monitorát), vagy épp hunyorgunk, amikor is a pislogások száma jelentősen csökken. Már egészen kis mértékű hunyorítás következtében is percenként 15-ről felére, 7,5-re csökkent a pislogások száma. Nem optimális a légkondicionálás, a dohányfüst, a hosszas autóvezetés, a kontaktlencse viselése sem.
Nem gyógyítható
A képernyő előtt ülve percenként átlagosan huszonkétszer pislogunk, ha a szem megerőltetése nélkül a távolba meredünk, könyvolvasás közben már csak nagyjából tízszer, a monitor előtt pedig mindössze nyolcszor. A könny hiánya aztán kellemetlen tüneteket, sőt, egyes esetekben komoly elváltozásokkal is járhat. A könny mennyiségének csökkenése vagy összetételének megváltozása úgynevezett szárazszem betegséget okozhat. Megelőzhető ez a kellemetlenség a levegő párásításával, szemnedvesítő cseppel (de az ne tartalmazzon tartósítószert, mert az súlyos irritációhoz vezet). Súlyos esetben nem kerülhető el az orvosi beavatkozás. Nincs olyan terápia, amitől a gond végleg megszűnik. A betegség tehát nem gyógyítható, de kezelhető, és kezelni is kell.
Ma Magyarországon - megközelítően - félmillióan szenvednek a szemszárazságtól. Mind gyakrabban érinti a fiatalabb korosztályt is. Ezt az igen kellemetlen állapotot általában a könnytermelés csökkenése jelzi. Tünetei: viszkető, égő érzés, homokszemérzés, fájdalom, könnyfolyás, szemirritáció, fényérzékenység, a szemhéjak összeragadása.
Jó, ha lenyeljük
Hol „lakik” a könny? És mit tartalmaz? A könny legnagyobb része a felső szemhéj alatt, a halántéki oldalon elhelyezkedő könnymirigyekből származik. A szemhéjszéli mirigyek kis mennyiségben olajos „adalékanyagot" termelnek, amely megóvja a könnyet a gyors elpárolgástól De a munkában részt vesz a kötőhártya is. A könny antitestekben és enzimekben gazdag, így a fertőzésektől is védi a szemet. Enyhén sós oldat, akár a vér, ezt érezhetjük…A termelődött könny a belső szemzugban gyűlik össze, innen az alsó és felső szemhéjszéleken nyíló könnypontokon át a könnycsatornácskákba, majd a közös könnyvezetékbe jut, amely végül az orrba vezeti a folyadékot. Az orrüregből az a garatba folyik és lenyeljük. A sűrű pislogás a könnypontok felé tereli a könnyet, amelyek szelepszerűen működve szinte kiszippantják a szemrésből a felesleges folyadékot.
Sír és nevet egyszerre
A közös könnyvezeték alsó harmadában található egy billentyű, amely a könnyjárat szelepszerű működését segíti elő. A kisbabák egy részénél ez a billentyű nem nyílik meg a születés után közvetlenül, akár hónapokba is beletelhet, mire a baba ebben a tekintetben is "megérik". A lezárt billentyű felett pang a könny, befertőződhet, és a szülők azt veszik észre, a gyermek szeme csipás, váladékos, a legnagyobb jókedv ellenére is mindig könnyes. Ha a billentyű az első 2-3 hónapban nem nyílik meg magától, a gyermekszemész a könnycsatorna átfecskendezésével, tiszta folyadékkal történő átmosásával segíthet a problémán.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)