A párok több mint 80 százalékának minden gond nélkül sikerül elérnie a gyermekáldást, ezért legtöbbször csak akkor kerül szóba a meddőség, ha évek után sem kerül sor a várandósságra. Nem egyszer hosszú évek, sőt, számtalan beavatkozás sem vezet eredményre. Az időzített együttlétek, a költséges beavatkozás, rengeteg hiányzás a munkahelyről; ezek mind a kezelés időszakának velejárói lehetnek. A napirend felborulása, s az akár évekig tartó, hiábavaló próbálkozás embert próbáló feladat, s nem egyszer nagy lelkierőre van szükség, hogy a gyermekre vágyó pár kapcsolata épségben maradjon. Az utóbbi évtizedben nagy fejlődésen ment át az orvostudomány, így egyre több lehetőség kínálkozik a probléma orvoslására.
A meddőség okai
A meddőségnek számtalan oka lehet, s nem feltétlenül szervi eredetű, beavatkozást igénylő problémáról van szó. Egy észre nem vett kórokozó, lelki problémák, vagy a pár "összeférhetetlensége" is az okok közé sorolható. Akár egy olyan egyszerű, mindennapos szenvedélybetegség mint a dohányzás, vagy az alkoholfogyasztás is hátráltathatják a megtermékenyülést.
Az okok közé sorolható:
-
A nők szervezete bonyolult és összetett, egy-egy ciklus folyamán bonyolult hormonális változások zajlanak le. Egyes betegségek, sőt, stressz hatására is felborulhat a hormonális "egyensúly", ez nehezíti, vagy szinte lehetetlenné teszi a gyermekáldást.
-
A kismedencében található szervek elváltozása szintén megakadályozza a teherbe esést. A méh fejlődési rendellenessége, de a petevezeték rossz átjárhatósága (vagy elzáródása) is okozhatja a problémát.
-
Férfiak esetében az alacsony spermiumszám (vagy annak lassúsága) is okozhatja a gondot.
-
Pszichés tényezők is fontos szerepet játszanak a várandósság elmaradásában. A terhességtől való félelem, vagy éppen ellenkezőleg a "túlzott" gyermek utáni vágy is akadályozza a megtermékenyülést.
-
A mindennapi stressz, a rohanó életvitel gyengítheti az immunrendszert, megzavarhatja a hormonális egyensúlyt, így a megtermékenyülés nem jön létre.
- A depresszió, sőt maga a hit, hogy "úgysem sikerülhet" szintén akadályozza a gyermekáldást.
Szervezetünk igyekszik minél inkább fenntartani egészséges állapotát, és kiiktatni minden olyan tényezőt, amely negatívan hat rá. Ugyanígy esélyt sem ad egy gyermek kihordására, ha számára nem megfelelő a környezet. Egy dohányzó, állandó stresszben élő nő sokkal nehezebben esik teherbe, mint egy nyugodt, kevésbé káros életvitelt folytató nő. Sok esetben a számtalan kivizsgálás ellenére sem találnak semmilyen magyarázatot a várandósság elmaradására. Ez esetben érdemes mérlegelni; vajon mennyire vagyunk nyugodtak, s jelen körülmények között milyen gyermekünk születhetne?
Tegyük fel magunknak az alábbi kérdéseket:
- Gyakran vagyok ideges?
- Jut időm minden nap egy kevés testmozgásra?
- Rendszeresen és változatosan táplálkozom?
- Agagszt-e, hogy mi lesz, ha sikerül végre teherbe esnem?
- Félek a terhességtől és/vagy a szüléstől?
Ha alaposan mérlegelve megválaszoltuk a kérdéseket, akkor elkezdhetjük a lelki tréninget, mely felkészít a gyermekáldásra. Bármilyen csodálatos élmény egy gyermek megszületése sok nő kimondhatatlan félelmekkel indul a szülőszobára. Sokan már magától a terhességtől is félnek. Legtöbb esetben a félelmeik alaptalanok, s csupán az ismeretlenségen, a megfelelő ismeretek hiányán alapulnak. Hasonló esetben érdemes felkeresni egy szülész orvost, vagy átolvasni néhány könyvet, mely elegendő információt adhat minden, a gyermekáldáshoz kapcsolódó kérdésre. Amint sikerül eloszlatni a félelmeket, a gyermekáldás esélye is megnő.